Nakupování pomocí elektronické čtečky v londýnském obchodě řetězce Tesco.

Nakupování pomocí elektronické čtečky v londýnském obchodě řetězce Tesco. | foto: Getty Images

Ceny loni rostly o 0,7 procenta. Dost na ukončení intervencí, míní analytici

  • 33
Hladina spotřebitelských cen loni stoupla na 0,7 procenta. Podle analytiků je to dost na to, aby centrální bankéři letos opustili režim devizových intervencí. V prosinci inflace dosáhla ideální hodnoty, tedy dvou procent. Zhruba o pět procent zdražily stravovací služby, což je způsobeno startem EET.

Inflace 0,7 procenta je nejvyšší za poslední tři roky. O rok dřív byla průměrná míra inflace 0,3 procenta, uvedl Český statistický úřad. V prosinci spotřebitelské ceny zrychlily meziroční růst na rovná dvě procenta z listopadových 1,5 procenta, když zdražily potraviny, pohonné hmoty, restaurace a ubytování. Byl to podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012.

„S dosažením inflačního cíle přichází čas, kdy tuto mimořádnou politiku ukončit. S tímto očekáváním mohou tlaky na posilování kurzu koruny v dalších dnech a týdnech opět zesílit. Inflace bude v dalších měsících dále stoupat a s ní i napětí na devizovém trhu,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle něj by čísla mohla posílit spekulace o dřívějším vystoupení z režimu umělého oslabování měny. Konec intervencí se předpokládá v létě, optimistické odhady mluvily už o dubnu.

„Uvolňují se ruce ČNB, které se tak splní podmínka pro zrušení kurzového závazku. Očekáváme, že k jeho odstranění dojde již ve druhém čtvrtletí roku,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Není sám, kdo předpokládá opuštění intervencí už v této době. Stejný odhad má analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Dá se očekávat, že ČNB brzy upustí od intervencí, protože jejich smysl se pomalu vytrácí,“ uvedl hlavní analytik tginvest.cz Petr Vlasák.

U potravin a nealkoholických nápojů se u řady zboží buď zrychlil meziroční cenový růst, nebo po poklesu ceny v listopadu začalo zdražování. Ceny pečiva se zvýšily o desetinu, vajec o téměř 14 procent, másla o víc než pětinu.

Ceny pohonných hmot začaly meziročně růst o 4,3 procenta, když v listopadu klesaly. Stravovací služby zdražily o 4,8 procenta, ubytování o 1,5 procenta. Tento nárůst analytici už před zveřejněním čísel spojovali s prosincovým zavedením elektronické evidence tržeb (EET) v těchto oborech.