Ceny porostou nejvíc za tři roky

  • 145
Dojeďte autem, kam potřebujete. Zavolejte příbuzným a známým. Nakupte cigarety a tvrdý alkohol do zásoby. Užijte si internetu. A všechno to stihněte do středy. Od Nového roku totiž řada věcí výrazně podraží. Česko čeká největší zdražování za poslední léta.

Nejvíc pocítí rodinné rozpočty zdražení telefonů, a to pevných linek i mobilů. Od ledna se totiž zvyšuje daň z přidané hodnoty uvalená na telefonování.

Kuřáci výrazně pocítí i zdražení cigaret. Krabička velmi rozšířených cigaret Petra zdraží o deset procent, ze čtyřiceti na čtyřiačtyřicet korun. Více se bude od ledna platit také za elektřinu, vodu a plyn.

V každém kraji však cena poroste různým tempem. Mnohá města chystají také růst cen jízdného, zvýšení poplatků za psy či za odvoz odpadu.

Lednové zdražení navíc není poslední, další ceny porostou v květnu. Tehdy však přijde také mírné zlevnění, zejména čokolády, zmrzliny a dalších sladkostí.

Připravte si peněženky, rok 2004 je tu
Za desítky druhů nejrůznějšího zboží od vybraných potravin, cigaret a lihovin po cédéčka a služby si bude nutné příští rok připlatit výrazně více. Najdou se sice i příklady výrobků, které zlevní, například vinaři, ale ty celkové zdražení nevyrovnají.

Podle odhadů by tak ceny měly v nadcházejícím roce vzrůst zhruba o tři procenta, což bude nejvíce za poslední tři roky. Naopak letošní rok byl, pokud jde o ceny, pro spotřebitele příjemný. Růst cen za celý rok se zpomalil na zhruba jedno procento a po většinu roku se téměř nezdražovalo. Dolů šly ceny oděvů, plynu i elektřiny a po tři čtvrtě roku i potravin.

Růst cen odstartuje leden
Hned od začátku roku čeká na každého vyšší účet za telefonování. Například za základní nabídku Českého Telecomu si bude nutné k dnešním 299 korunám připlatit měsíčně navíc 49 korun.

Tento tarif využívají dvě třetiny domácností. Na rozdíl od letošního roku však budou mít více na výběr, protože Telecom zavedl další cenové programy s cílem odchytit část utíkajících zákazníků.

Rozdílné účty dostanou obyvatelé různých měst za energii i vodu. Zatím největší zdražení vody plánují v Plzni, až o 15 procent. Pro čtyřčlennou rodinu to znamená 900 korun navíc ke dnešním 5800 ročně.

I přes velký růst cen však zůstane cena vody v Plzni na jedné z nejnižších úrovní. Například v Jihlavě nebo Hradci Králové, kde sice bude zdražení menší, budou lidé platit za vodu 42 korun za metr krychlový, a ve středních Čechách dokonce až 46 korun oproti 38 korunám v Plzni.

Ještě větší rozdíly napříč republikou jsou i v poplatcích za psa, které se téměř všude zvyšují. Zatímco v některých městech Karlovarského kraje budou příští rok pouze 450 korun ročně, a na Vysočině dokonce jen stovku, v Chrudimi podraží na 1100 korun, v Brně dokonce na 1500 korun.

Květen prodraží cla i daně
Na lednový cenový skok, který by měl vytlačit inflaci ke dvěma procentům, naváže květen. Podraží desítky služeb jako kadeřnice, kosmetika, malíři a čistírny opět kvůli přesunu do vyšší dvaadvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Vstupem do Evropské unie však Česko převezme i tamní cla, která jsou v řadě případů vyšší než v tuzemsku. "Česko má nižší cla na zemědělské výrobky, které nevyrábí," vysvětluje Marta Teplá z ministerstva zemědělství.

Od května tak stoupnou o něco ceny rýže, subtropického ovoce, hlavně oblíbených banánů, mořských ryb, ale i rybích konzerv, třeba tuňáků z Asie. Stejně tak hrozí vyšší ceny u kol, které se dnes téměř úplně dovážejí z Asie, na kterou unie uvaluje speciální vysoká cla kvůli příliš nízké ceně tamních výrobků.

Firmy jako Author či Giant však už dnes v Asii přesouvají výrobu o kus dále, aby se vyšším clům vyhnuly.