Ceny školního stravování se liší, platby za družinu také

Pravidelné výdaje, se kterými musí rodiče školáků počítat každý měsíc, se týkají stravování. I v tomto případě existují mezi školami velké rozdíly. Mantinely pro cenu stravenek jsou dány předpisy ministerstva školství. "Ceny za oběd se pohybují podle vyhlášky pro žáky 1. až 4. ročníku mezi 12,70 - 22 korunami, starší děti platí na základní škole za oběd 14,40 - 23,60, středoškoláci 15,40 - 24,40," uvedla pracovnice ministerstva školství Ludmila Věříšová.

Rozpětí cen je značné, což dává prostor pro hospodářky školních jídelen. Když umějí levně nakupovat nebo nakupují ve velkém, klesají jim náklady na jeden oběd a cena stravenky může být nižší.

"Cena oběda hodně závisí také na skladbě jídelního lístku i velikosti jídelen. Tam, kde nabízejí dětem jedno jídlo, mají určitě nižší náklady než jinde, kde jsou na výběr čtyři možnosti," říká Jiří Janeček, jednatel společnosti J+J, která provozuje pět školních jídelen.

Rodiče menších dětí platí také v některých školách i jejich pobyt ve družině. Podle platné vyhlášky by to však nemělo být více než třicet procent z nákladů na pobyt dítěte.

Konkrétní částku za družinu stanovují obecní úřady, může tedy být ve dvou sousedních městech úplně jiná. Zatímco brněnské děti v uplynulém školním roce platily maximálně šedesát korun, pražské o čtyřicet korun víc. Sociálně slabé rodiny mohou požádat na školském úřadě o osvobození z plateb.

Sociální dávky, které mohou rodinám pomoci
* přídavky na děti
(příjem rodiny nesmí překročit trojnásobek jejího životního minima)
* sociální příplatek (příjem rodiny nesmí překročit 1,6násobek jejího životního minima)
* příspěvky na dopravu (u dětí na základních školách bez omezení příjmu rodiny, u středoškoláků nesmí překročit dvojnásobek životního minima)
* příspěvky na školní pomůcky a družinu - není nárokovou dávkou, individuálně posuzují odbory péče o dítě na základě celkové rodinné situace