Nízké ceny způsobují potíže mnoha těžařům v celém světě, včetně českého producenta New World Resources (NWR).

Nízké ceny způsobují potíže mnoha těžařům v celém světě, včetně českého producenta New World Resources (NWR). | foto: Jan Brož, MF DNES

Teplá zima sráží dolů ceny uhlí. Za sedm let spadly o 80 procent

  • 17
Ceny termálního uhlí, které se používá pro výrobu elektřiny, klesly na nejnižší úroveň za zhruba deset let. Může za to mírná zima na severní polokouli a také předpoklad, že poptávka po fosilních palivech již zřejmě dosáhla vrcholu. Klesají ale i ceny dalších typů uhlí. Cena termínového kontraktu na uhlí klesla od roku 2008 o 80 procent.

„Poptávka po uhlí v Evropě je slabá kvůli vyšším teplotám, než je průměr,“ uvedla makléřská společnost Marex Spectron. Poptávka po uhlí na severní polokouli je obvykle na vrcholu koncem roku, protože kvůli chladnému zimnímu počasí a brzkému stmívání se více topí a vyrábí se více elektřiny.

Nízké ceny způsobují potíže mnoha těžařům v celém světě, včetně českého producenta New World Resources (NWR).

V Evropě je tepleji

Průměrné teploty v kontinentální Evropě jsou nyní zhruba osm stupňů Celsia, což je téměř dvojnásobek obvyklé teploty pro toto období. Meteorologové očekávají, že teploty zůstanou nad dlouhodobým průměrem až do konce roku.

Kromě slabé aktuální poptávky je podle analytiků nepříznivý i dlouhodobý výhled. Je to patrné hlavně u ceny termínového kontraktu na uhlí API2, která je nyní pod 45 dolary (zhruba 1 100 korun) za tunu. To je nejnižší hodnota od roku 2003. Proti svému vrcholu v roce 2008 pak cena klesla již o 80 procent.

Australská banka Macquarie odhaduje, že ceny uhlí budou i nadále klesat a v roce 2020 budou ještě nižší než teď. V příštích pěti letech by se mohly snížit o dalších 25 procent.

Uhlí rychle zlevňuje, na Paskově se přesto může ještě těžit

Zhruba třetina těžby uhlí je při současných cenách už teď nerentabilní, uvedla agentura Reuters.

Společnost NWR, která je majitelem černouhelné společnosti OKD, navrhla uzavřít Důl Paskov. Chce to učinit již na konci příštího roku, ačkoli původní plán počítal s uzavřením na konci roku 2017. Firma se odvolává právě na nízké ceny uhlí a jejich setrvalý pokles. Za to, že bude těžba v Paskově pokračovat, firma požaduje od státu peníze. Vláda její návrh odmítla (více čtěte zde).

,