Podle Drápely jde uhlí v teplárnách nahradit jen částečně. Ilustrační foto.

Podle Drápely jde uhlí v teplárnách nahradit jen částečně. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Ceny uhlí by se měly regulovat, říká šéf teplárenského sdružení

  • 11
V Česku možná padnou limity na těžbu uhlí. Počítá s tím nová energetická koncepce, kterou připravilo ministerstvo průmyslu. Resort chce usilovat také o to, aby uhlí z nové těžby šlo přednostně teplárnám, které se bez něj neobejdou.

Podle místopředsedy Teplárenského sdružení ČR a šéfa Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely by měla být regulovaná také cena, za kterou teplárny od těžebních společností uhlí nakupují. "Cena tepla (od tepláren pro spotřebitele) je regulovaná, měla by tedy být regulovaná i cena paliva pro teplárny," vysvětluje Drápela.

Co říkáte na plánované prolomení limitů?
My to vítáme. Pro české teplárenství a energetiku je to rozhodně krok správným směrem. Energetika je postavena na těžbě uhlí a bez domácích surovin nemůže dlouhodobě fungovat, jádro nedokáže nahradit vše. Samozřejmě jde o dlouhodobý proces.

Ministerstvo průmyslu chce zajistit, aby uhlí dostávaly přednostně právě teplárny, je to podle vás reálné?
My jako teplárny lobbujeme za prolomení těžebních limitů proto, že teplo vlastně jinak než z uhlí vyrobit neumíme. Plyn je drahý a jaderné teplárny jsou otázkou budoucích dvaceti, třiceti let. Proto chceme, aby prolomení limitů doprovázela regulace těžby včetně stanovení ceny.

Cena tepla je regulovaná, měla by tedy být regulovaná i cena paliva pro teplárny, které by uhlí měly dostávat přednostně. Proto chceme, aby stát zasáhl. Já nevím jak. Je tady ale Energetický regulační úřad, který stanovuje ceny plynu, tepla a celou řadu dalších cen, a proto si myslíme, že by měl stanovovat i ceny uhlí pro teplárenství.

Kdyby se další těžba nepovolila, teplárny by prý mohly být po roce 2012 bez zdrojů. Je to pravda?
Tak to určitě ne. Zásoby uhlí jsou tady na dvacet pětadvacet let. Je spíš otázka, co bude potom. Uvést do provozu nové těžební ložisko není jednoduchá věc a stojí nemalé finanční prostředky. Je proto nutné takové věci dělat s předstihem.

Z jakých zdrojů vyrábí teplo Plzeňská teplárenská?
V budoucnu budeme v Plzni vyrábět teplo ze 65 procent z uhlí, zbytek bychom měli najít v biomase (teplárna nyní staví kotel na spalování biomasy, pozn. red.) nebo v dalších alternativních palivech. Snažíme se hledat jiné zdroje, ale žádné teplárně se nepodaří uhlí zcela nahradit. Mohli bychom ho nahradit plynem, v tu chvíli by ale jeden gigajoule stál místo současných 390 korun zhruba 700 korun. Kdyby se cena tepla zdvojnásobila, stali bychom se nekonkurenceschopní.

Odkud nyní získáváte uhlí?
Na příští rok jsme podepsali kontrakt se Sokolovskou uhelnou, část uhlí budeme získávat ze Severočeských dolů. Na příští rok tedy máme uhlí dost.

Už jste někdy řešili problém s nedostatkem uhlí?
Letos nám skončil desetiletý kontrakt, takže jsme žádné starosti neměli. Nový kontrakt se ale shání těžko, protože uhlí je málo. Těžební společnosti s ním samozřejmě chtějí hospodařit, aby vydrželo co nejdéle.