Makro. Ilustrační snímek.

Makro. Ilustrační snímek. | foto: Makro Cash & Carry ČR

Zlevnilo máslo, zdražily jogurty, jinak se ceny v březnu moc nepohnuly

  • 11
Inflace v březnu stagnovala. Ve srovnání s únorem zůstala cenová hladina na stejné úrovni, meziročně ceny rostly o 0,2 procenta, tedy stejně jako v předešlém měsíci. Z potravin zdražily zejména jogurty, zlevnila však zelenina, máslo a také dovolené.

Máslo sice zlevnilo, ale oproti loňsku je stále o 12,6 procenta dražší. Ceny mléka a mléčných výrobků rostou již delší dobu. Jogurty ve srovnání s únorem zdražily o 3,8 procenta a ostatní mléčné výrobky o 1,1 procenta. Nejvíce z potravin zdražily rostlinné tuky - o 4,9 procenta.

Chléb je ve srovnání s minulým rokem levnější o 0,5 procenta. Právě pekaři přitom nedávno upozorňovali, že nutně potřebují vyjednat s obchodními řetězci lepší cenové podmínky. K dlouhodobým potížím, které je trápí, se přidaly i dopady měnové intervence. (čtěte pekaři chtějí zvednout ceny)

Největší slevy na jogurty - přehled

Známe největší slevy na jogurty v českých obchodech, prohlédněte si je zde: AkcniCeny.cz.

"Česká ekonomika se na počátku roku vyvíjí lépe, než se čekalo. Na druhou stranu inflace je na počátku roku zhruba o dvě desetiny níže, než jsme čekali a pokud se tato diference bude zvětšovat, znamenalo by to implicitně odsunutí konce intervencí do roku 2015. Prozatím však náš výhled na kurz neměníme," komentoval výsledky analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Také další ekonomové si myslí, že nízká inflace může být důvodem pro pokračování měnových intervencí. V ekonomice se však objevují známky zlepšení a dá se tak předpokládat, že ceny porostou.

"Pokud srovnám situaci se Slovenskem, tam je situace zcela opačná. Ekonomika se dostala v únoru do deflace, ceny klesly o desetinu procenta. Slovensko přitom nemá možnosti k tomu, aby využilo vlastní monetární politiku a intervenovalo," říká analytik Home Credit Michal Kozub.