Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny v USA rostly v prosinci nejpomaleji od roku 1954

  • 1
Spotřebitelské ceny v prosinci ve Spojených státech meziročně vzrostly o 0,1 procenta, což byl nejslabší údaj od prosince 1954. Meziměsíčně ceny klesly třetí měsíc za sebou, uvedlo dnes americké ministerstvo práce. Ceny stahuje dolů uvadající ekonomika.

Index spotřebitelských cen se za prosinec meziměsíčně snížil o 0,7 procenta poté, co se v listopadu propadl o 1,7 procenta. Pokles byl mírnější, než se předpokládalo, analytici ho za prosinec odhadovali na 0,9 procenta.

"Zřejmě se trochu obáváme deflace. Na základě těchto dat jsou ale obavy předčasné," reagoval analytik newyorské společnosti Weeden & Co. Akciové indexy si po zveřejnění statistiky udržely zisk a ceny vládních obligací pokračovaly v poklesu.

Na nebezpečí deflace upozornila již čtvrteční zpráva o vývoji výrobních cen, které se v prosinci snížily pátý měsíc za sebou. Ceny jdou dolů, protože podniky mají za slabých spotřebitelských výdajů omezené možnosti zdražovat a lákají zákazníky slevami. Spotřebitelé jsou v útratách opatrní kvůli rostoucí nezaměstnanosti a slabší dostupnosti úvěrů.

Centrální banky mají poměrně dost možností, jak regulovat rostoucí inflaci. Při opačném pohybu jsou ale v horší situaci. Někteří odborníci se domnívají, že deflace, tedy meziroční pokles cenové hladiny, je nebezpečnější jev, než inflace. -  více o strašáku deflace čtěte zde

"Měnová politika je cestou dolů slabší než cestou nahoru," řekl Stefan Gerlach, profesor z Goethe Universität ve Frankfurtu. "Když inflace roste, mohou centrální banky zvedat sazby, kam až chtějí, ale v opačném směru se zarazí na nule."

,