Ceny vzrostly v srpnu meziročně o 4,1 procenta

Míra inflace vzrostla v srpnu meziročně o 4,1 procenta. V samotném srpnu stouply ceny o 0,2 procenta. Nejvíce se na růstu cen podílely ceny masa, vzrostly i ceny zahraničních rekreací. Naopak poklesly ceny ovoce, zeleniny a díky sezónním slevám i ceny obuvi a oblečení. Inflaci tentokráte nehnaly nahoru ani ceny pohonných hmot, ty se v srpnu snížily o 2,2 procenta.

Růst cen v srpnu
(v procentech)

Maso 5
- vepřové 7,4
- hovězí 6,1
- drůbež 9,9
- uzenářské výrobky 3
Ovoce - 6
Zelenina - 7,1
Brambory - 10,6
Zahraniční rekreace 5,7
Tuzemské rekreace 1,1
Pohonné hmoty - 2,2

Pramen: ČSÚ

"Vytracení vlivu červencových deregulací se v srpnu zasloužilo o zpomalení růstu spotřebitelských cen v porovnání s předchozím měsícem. K mírnému růstu přispěly vyšší ceny zájezdů a masa," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

"Díky nárůstu cen masa činí srpnová inflace ve skupině potravin (0,7 procenta) více, než se očekávalo. Pro příští měsíce můžeme počítat s tím, že pozitivní efekt v podobě poklesu cen ovoce a zeleniny bude slábnout," David Marek z České spořitelny.

"Otázkou zůstává, jak se do vývoje cen v rostlinné a živočišné výrobě promítne abnormálně suché počasí letošního jara," dodává.

"V některých skupinách zboží a služeb se objevily delší dobu nevídané rostoucí trendy," komentoval Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt.

Například jde o potraviny, jejichž ceny proti červenci vzrostly o 0,7 procenta. "Ještě dramatičtějšímu nárůstu zabránil jen sezónní pokles cen ovoce, zeleniny a brambor," uvedl ekonom.

Pro srpen netypický byl podle něj i výrazný nárůst cen ve skupině volný čas daný především zdražením zahraničních rekreací.

"Lze se zatím jen dohadovat, do jaké míry jsou příčinou tohoto vývoje rostoucí náklady cestovních kanceláří na dopravu, a do jaké míry šlo o jejich reakci na zvyšující se poptávku po jejich službách," řekl.

Poprvé po několika měsících se zvýšily i ceny stravovacích služeb, což je známkou, že nákladový polštář daný dubnovým snížením DPH je již prázdný. Toto odvětví zřejmě začíná reagovat na rostoucí ceny masa, uzavřel Sobíšek.

Jádrová a čistá inflace
Jádrová inflace vzrostla v srpnu o 0,2 procenta, po očištění o sezónní vlivy činila 0,3 procenta.

Jádrová inflace se počítá jako meziměsíční přírůstek indexu  spotřebitelských cen počítaný na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření.

Čistá inflace v srpnu ve srovnání s červencem vzrostla o 0,2 procenta, v porovnání se stejným měsícem předchozího roku činila 3,2 procenta.

Čistá inflace je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními.

Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.