Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Čepro Jiří Borovec.

Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Čepro Jiří Borovec. - Šéf Čepra Jiří Borovec. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Čepro obchoduje s mužem obviněným z podvodu v Čepru

  • 8
Čepro uzavřelo obchod s Milanem Vomelou. Ten je přitom několik let popotahován kvůli miliardovým daňovým únikům v kauze Bena. Tato firma obchodovala právě s Čeprem, u státem vlastněného podniku uskladňovala benzin a naftu.

Koncem loňského roku se ve státní firmě Čepro, která obchoduje s naftou a benzinem, sešla zajímavá sestava lidí. S generálním ředitelem firmy a předsedou představenstva Jiřím Borovcem a dalšími lidmi z vedení přišel vyjednávat o velkých obchodech podnikatel Milan Vomela.

Vomela je přitom už devátým rokem stíhán za téměř třímiliardový daňový podvod, kterého se údajně dopustila jeho firma Bena při obchodech právě s Čeprem. A byla to také Bena, která před lety prodala dál údajné pohledávky vůči Čepru, které tuto státní firmu pak málem přivedly do likvidace.

O pravost pohledávek, které skončily v rukou lidí napojených na uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, navíc dodnes Čepro vede rozsáhlé soudní spory.

Jednání o obchodu s Vomelou má však ještě jeden bizarní rozměr. Zhruba ve stejné době, kdy se transakce s Čeprem dojednávaly, se tento podnikatel a další dva lidé obvinění z miliardového podvodu měli začít seznamovat se svým spisem, protože vyšetřování je fakticky ukončeno.

Vomela se však podle informací MF DNES prokázal lékařským potvrzením, že studia spisu není kvůli psychickým problémům schopen. "Mohu potvrdit, že kvůli lékařskému potvrzení jednoho z obviněných v kauze Bena jsme si zadali znalecký posudek z oboru medicíny, zda je dotyčný způsobilý seznámit se se spisem, pochopit jeho obsah a jednání u soudu," uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Vomela žehlil dodání auta. Přitom uzavřel obchod za stovky milionů

Jaký byl tedy důvod jednání špiček Čepra s tímto nemocným podnikatelem? Vomela podle materiálu pro představenstvo Čepra přišel žehlit problém, že firma Profi Auto CZ, jejímž majitelem je oficiálně schránka v Londýně, jež Čepru více než rok nedodala objednané hasičské auto v hodnotě tří milionů korun.

Kvůli zpoždění proto naskákalo Profi Autu obrovské penále, které se dohromady vyšplhalo na sedm milionů korun. Čepro se však překvapivě rozhodlo, že všechny problémy smaže, penále Vomelovi odpustí a ještě s ním uzavře významný obchod.

Profi Auto CZ na konci roku jako kompenzaci zlevnilo Čepru o půl milionu dotyčný vůz, zbylých šest a půl milionu se pak zavázalo na základě ujednání s Vomelou nahradit tím, že bude od Čepra nakupovat pohonné hmoty přes firmu Paramo Nova. Ta provozuje zhruba dvacet pump a je oficiálně vlastněná opět schránkou založenou ve Velké Británii. Ovšem jak se zdá, klíčové slovo v ní má také Vomela.

Šéf Profi Auta Jiří Tovara totiž napsal následně řediteli Čepra dopis, kde potvrzuje, že bude na základě předchozí dohody pro Paramo Novu nakupovat 2,2 milionu litru benzinu či nafty měsíčně, a to od listopadu 2010 do konce roku 2011. Celkem jde o 30,8 milionu litrů a hodnota takového množství se při současných velkoobchodních cenách může pohybovat kolem 800 milionů korun.

Tak velké množství by však nemohlo spotřebovat jen Paramo Nova – a většina tak zřejmě proudí do sítě zhruba 120 pump Pap Oil. I tuto síť vlastní oficiálně britská schránka, ale už v minulosti policejní zdroje mluvily o tom, že jde o Vomelův majetek vybudovaný z neodvedených daní, což se mu však marně snažily dokázat.

O propojenosti skupiny navíc svědčí fakt, že šéf Profi Auta Tovara je zároveň jednatelem firmy Pap Oil čerpací stanice. Tovara v dopise šéfovi Čepra také píše, že nákup pohonných hmot přes Paramo Nova bude za "cenových a platebních podmínek, které má společnost Pap Oil čerpací stanice".

O jaké podmínky jde a zda opravdu můžou kompenzovat pokutu, není z dopisu jasné. Finanční ředitelka Profi Auta a manželka Milana Vomely Jiřina Vomelová odmítla dohodu s Čeprem komentovat. "Nic vám do toho není," sdělila. Vomelu se MF DNES nepodařilo kontaktovat.

Šéf Čepra: Váhal jsem, zda se sejít

Šéf Čepra také připouští, že měl dilema, zda se má vůbec sejít a jednat právě s Milanem Vomelou. "Hodně jsem váhal, když měl přijít. Ale když bylo řečeno, že problém dokáže vyřešit, přistoupil jsem na to," vysvětlil. Za to, že hasičský vůz měla dodat zrovna "Vomelova firma" Profi Auto, podle něj Čepro nemůže. Vyhrála otevřené výběrové řízení a měla podle Borovce i dobré reference.

Celá věc, proč Čepro uzavřelo velký obchod s podnikatelem, který ho málem stáhl ke dnu, může mít ještě další rozměr. "Jednání souviselo i s určitou možností, jak vyřešit letité soudní spory Čepra o údajné pohledávky," naznačil nakonec Borovec bez dalšího komentáře. Člověk, který je jedním z aktérů v kauze kolem Čepra, však MF DNES řekl, že o žádné dohodě, jež by měla soudy urovnat, neví. "Myslím, že je to spíš pitomost," uvedl.

Kauza Bena, která před lety téměř položila Čepro

Bývalý motocyklový závodník Milan Vomela založil v 90. letech firmu Bena, která obchodovala s benzinem a naftou a uskladňovala je v zásobnících státního Čepra.

V roce 2002 však začali celníci a policie vyšetřovat v té době historicky největší daňový únik. Stát totiž postrádal od Beny na daních z pohonných hmot téměř tři miliardy korun. Bena však tvrdila, že za daně byla odpovědná firma Tukový průmysl Martina Pechana.

Později přišla i s tím, že jí vlastně Čepro dluží zhruba 200 tisíc tun nafty v hodnotě taktéž téměř tři miliardy. Tuto pohledávku vůči Čepru prodala dál a na Čepro byla v roce 2004 vydána exekuce. Od té doby se táhnou soudní spory o daně i relevanci pohledávek. Z podvodu policie obvinila Vomelu i Pechana. Ti se nyní mají seznámit se spisem.