Kdo úpravu zaplatí, není ještě jisté.

Kdo úpravu zaplatí, není ještě jisté. | foto: Reuters

Tisíce solárů ruší přenosovou soustavu, úpravy zřejmě zaplatí zákazníci

  • 44
Provozovatel přenosové soustavy ČEPS varuje před nevhodným nastavením frekvenční ochrany střídačů solárních elektráren. Ta představuje nebezpečí pro stabilitu soustavy. Na nápravu opatření, které mělo původně soustavu chránit, doplatí zřejmě spotřebitelé v cenách elektřiny.

Solární elektrárny jsou kvůli proměnlivé výrobě těžko regulovatelný zdroj a pokud jedou na plný výkon, mohou ohrozit stabilitu přenosové soustavy. Všechny jsou proto vybaveny ochranou, která je automaticky odpojí, pokud frekvence v soustavě vystoupá nad určitou hodnotu.

Opatření, které mělo soustavu původně chránit, ji teď však ohrožuje. Důvodem je, že solárních elektráren je moc a všechny mají frekvenční ochranu střídačů shodně nastavenou na 50,2 Hz. Pokud se odpojí v jednu chvíli, pro soustavu může náhlý výpadek výkonu znamenat vážný problém.

„Pokud v soustavě přestane vyrábět desetitisíce megawattů, tak frekvence začne opět klesat. Na to se solární elektrárny opět zapnou, při překročení frekvence opět vypnou. Dojde ke kývání frekvence, což způsobí, že i velké systémové zdroje začnou vypadávat. A to je jeden z nejhorších stavů, který může nastat,“ popisuje riziko Vladimír Tošovský, předseda představenstva státní společnosti ČEPS, která tuzemskou soustavu provozuje.

ČEPS již pracuje na plánu, jak problém řešit. Podle Tošovského bude nutné frekvenční ochranu přenastavit a většinu střídačů úplně vyměnit tak, aby všechny zdroje neodpadaly najednou. To však nebude levné.

Solárnici jen plnili předpisy, za problém neodpovídají

„Rozsah úprav pro každou fotovoltaickou elektrárnu může být jiný, záleží na typu a technologické vyspělosti zařízení, některé ochrany lze přenastavit dálkově, některé lze nastavit místně výměnou software, případně výměnou hardware,“ říká mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Kdo úpravu zaplatí, není ještě jisté. Podle Tošovského však náklady nakonec dopadnou na všechny odběratele v cenách elektřiny. Samotné provozovatele elektráren problém totiž příliš netrápí a podle Tošovského za něj ani nenesou odpovědnost. Pouze plnili existující předpisy.