Černá díra jménem Centrotex

  • 5
Komerční banka těsně před svou privatizací za neobvyklých okolností odpustila splácení osmisetmilionových dluhů firmám kolem někdejšího podniku zahraničního obchodu Centrotex. Případem, který se vymyká přístupu banky k jiným velkým dlužníkům, se loni v říjnu začala zabývat policie.

Při návštěvě pražského obchodního domu Krone na Václavském náměstí se zákazníci nevědomky ocitají na půdě významné křižovatky, přes kterou zmizely stovky milionů korun z Komerční banky.

Tři firmy v čele se společností Mercurius Kathreiner, spojené s někdejším podnikem zahraničního obchodu Centrotex, vylákaly z Komerční banky na přelomu let 1997 a 1998 bezmála 800 milionů korun.

Peníze měly sloužit na rekonstrukci obchodního domu, přilehlého klubu Duplex a restaurace Fromin, které měly firmy v pronájmu od Svazu českých a moravských výrobních družstev. Komerční banka však peníze zpět nikdy nedostala a dluhy měla velice špatně zajištěné.

Privatizační tým ve vedení Komerční banky v roce 2000 řešil problém dědictví éry Richarda Salzmanna odprodejem dluhů firem kolem Centrotexu s tím, že jsou jinak nevymahatelné.

Za pět minut dvanáct
V současné době kontroluje firmu Mercurius Kathreiner společnost Intercontinental Commodities, v níž má hlavní vliv podnikatel a poradce ministra zemědělství Jaroslava Palase Vojtěch Slówik. Podle bankéřů přitom tato společnost již dříve měla k firmám kolem Centrotexu velmi blízko.

Poté, co dluhy společností Mercurius Kathreiner, RIO a Tekom Slówikova společnost velmi lacino získala, dostala se i k nájemním smlouvám v budově Krone a získala na dům od výrobních družstev předkupní právo.

Slówikovi se to podařilo za pět minut dvanáct. Svaz družstev chtěl totiž neplatičům z řad firem kolem Centrotexu nájmy vypovědět, jejich nový majitel však dokázal vlastníka budovy přesvědčit, že s ním má smlouvu na patnáct let prodloužit.

Zástupci svazu nakonec ustoupili proto, že firmy kolem Centrotexu měly díky předkupní smlouvě možnost blokovat hledání nového nájemce. "Byli jsme tehdy hodně překvapeni. Účastnili jsme se soutěže na nájem a pořád nám bylo zdůrazňováno, že s firmami kolem Centrotexu už kvůli špatným zkušenostem nechtějí mít nic společného. A najednou bylo vše jinak," říká zástupce jedné z firem, která se o nájem v Krone zajímala.

Začátek na severní Moravě
Kuriózní na kauze je prodej dluhů firem kolem Centrotexu. Osmisetmilionovými pohledávkami totiž banka zaplatila dluh 120 milionů, který by při správném postupu jejích pracovníků v minulosti nevznikl.

Opavská pobočka Komerční banky v roce 1995 půjčila firmě P&AC Investment 75 milionů, aby si od ní firma koupila pohledávky ve stejné hodnotě, zajištěné nemovitostmi.

Soud o rok později zástavní právo zrušil a P&AC Investment žádala vrácení zaplacené ceny s tím, že smlouva nebyla naplněna. Banka ve sporu nevyužila možnosti zápočtu, proti vydanému platebnímu rozkazu se odvolala pozdě a navíc k nesprávnému soudu.

Dluh banky s úroky vzrostl až na 120 milionů a v té době jej koupila Intercontinental Commodities. A ta do banky přišla s návrhem, že výměnou za pohledávku banky vůči firmám kolem Centrotexu odpustí Komerční bance na oplátku její dluh.

Protože v bance byla podle někdejšího člena představenstva Tomase Spurného špatná evidence celého případu a pohledávka vůči firmám kolem Centrotexu měla minimální hodnotu, finanční dům nakonec obchod se Slówikem udělal. "Bylo to morálně hnusné, ale jediné možné řešení," uvedl loni na podzim Spurny, který měl případ na starosti.

Ve firmách vystupujících v případu působili lidé z okruhu politických špiček. Kromě Vojtěcha Slówika jde zejména o někdejšího prokuristu Centrotexu Milana Velka, který je přítelem šéfa ODS Václava Klause a sponzorem jeho poslední knihy. V Intercontinental Commodities pak kromě Slówika působil v minulosti i současný náměstek ministra financí Ladislav Zelinka.

Případ řeší policie
Případem se po jeho zveřejnění začala zabývat loni v říjnu policie. "Od Komerční banky jsme dostali veškeré vyžádané materiály," uvedl státní zástupce Rostislav Bajger, který případ dozoruje.

Policii zajímají hned tři klíčové body kauzy. "Zaměřujeme se zejména na to, jak na severní Moravě banka postupovala při poskytování úvěrů firmám na nákupy nemovitostí a za jakých okolností své peníze nedostala zpět. Druhou částí je případ dluhů firem kolem Centrotexu. Zajímá nás, jak vznikaly, jak se dlužníci chovali a jak vůči nim banka postupovala," sdělil zdroj blízký vyšetřování.

"Jako poslední bod pak prověřujeme okolnosti vypořádání dluhů firem kolem Centrotexu započtením s pohledávkou, kterou koupila Intercontinental Commodities a jež vznikla v počátku případu právě na severní Moravě," uvedl zdroj.

Policie si nyní dožádá některé další dokumenty z banky a chce také oslovit další společnosti, které se v případu smazání dluhů Centrotexu angažovaly.