Černá Hora bude třináctou eurozemí

Je to úkol jak z novodobé pohádky o chytré horákyni: Najděte na mapě Evropy republiku, která nepatří mezi země eurozóny a přesto v ní od 1. ledna začne platit euro. Už víte, o kterou zemi jde? O Černou Horu.

Prozápadní vedení jadranské republiky se už v roce 1999 rozhodlo, že zruší dinár a zavede jako oficiální platidlo německou marku. A když se marka na Silvestra stane historií, nezbývá, než nasadit euro. Zní to jednoduše, ale jednoduché to nikdy nebylo.

Už samotné zrušení dináru se neobešlo bez problémů. Tehdejší prezident Milo Djukanovič musel překonat odpor Bělehradu, hlavního města jugoslávské federace, kterou spolu s Černou Horou zatím stále tvoří Srbsko.

Marka měla ochránit ekonomiku před nedobrým hospodařením bývalého jugoslávského  prezidenta Slobodana Miloševiče, svrženého loni říjnu.

Přečtěte si PROFIL šéfa Evropské centrální banky Wima Duisenberga.

"Černá Hora chce zavést euro kvůli svým strategickým zájmům a udělat tak zároveň další krok k začlenění do evropských struktur," prohlásil předseda rady Ústřední banky Černé Hory Ljubiša Krgovič.

Černohorská vláda i po Miloševičově pádu touží po ještě větší nezávislosti na Bělehradu. Dokonce chce navzdory západním zemím vypsat referendum o nezávislosti a vytvořit se Srbskem volný svazek nezávislých států. Proto odmítla výzvy ke znovuzavedení dináru a připravuje se na euro.

650 tisíc lidí v Černého Hoře tak zažívá to samé, co 300 milionů obyvatel eurozóny. Od 15. října musí všichni obchodníci uvádět ceny v markách i euro.

Centrální banka rozdává brožury reklamní kampaně "Euro - naše měna", ve které je mimo jiné vysvětleno jak se zbavit německých marek a dalších evropských deviz, které brzo zmizí. 

Lidé mohou převést na euro bez poplatků až deset tisíc německých marek v hotovosti. Na převod vyšší sumy si musí otevřít účet.

Úřady doufají, že změna měny vyvolá ještě jeden efekt. A sice že se jim do ruky dostane více než 180 milionů deviz, které mají lidé doma pod polštářem, protože se je po masových zpronevěrách ve spořitelnách za Miloševičova režimu  báli uložit do státních institucí.

Zavedení eura přijímají Černohorci vesměs dobře. "Pokud už nebude marka, pak je euro nejlepší řešení," soudí Slavka Pekovičová, která pracuje v jedné textilní továrně. "Chceme-li vstoupit do Evropy, musíme přijmout její měnu," doplnil tuto úvahu úředník Jovan Medojevič.

Euro se stane oficiálním platidlem také v Kosovu, které je zatím jihosrbskou provincií pod správou OSN. Zatím se tam také platí markou.

,