Komise Česku pozastavila dotace kvůli problémům s audity a s tranparentností.

Komise Česku pozastavila dotace kvůli problémům s audity a s tranparentností. | foto: Markéta Březinová, iDNES.cz

Hotovo, hlásí Česko do Bruselu. Čerpání z fondů může být obnoveno v září

  • 52
Česko dokončilo nápravu systému čerpání fondů EU. Návrh odešle do Bruselu, který Česku proplácení dotací kvůli chybám v programech pozastavil. O dokončení takzvaného akčního plánu server iDNES.cz informovala tisková mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Evropská komise teď potřebuje prostor, aby ověřila přijatá opatření. Teprve poté bude následovat rozhodnutí o případném obnovení proplácení dotací.

"Očekáváme, že k obnovení finančních toků mezi EU a Českem by mohlo dojít koncem září či na začátku října," uvedla Jabůrková. Dodala, že akční plán byl ze strany ČR naplněn, zbytek je v rukou Evropské komise.

Přijde Česko o eurodotace? Sedm otázek a odpovědí

Plán byl podle mluvčí s Komisí diskutován tak, aby byly co nejefektivněji naplněny její požadavky. "Nalezli jsme skutečné řešení problémů," uzavřela Jabůrková. Pokud by Evropská komise do konce letošního roku platby neobnovila, mohlo by Česko přijít o desítky miliard korun z evropských fondů.

Ministerstvo například v rámci plánu proškolilo na 168 seminářích v celé republice přes čtyři tisíce lidí. Z toho 2 934 byli příjemci, kteří se zdokonalovali především v oblastech kontrol projektů a způsobilých výdajů. Zaktualizovala se také metodika pro výběr zaměstnanců podílejících se na čerpání peněz z fondů.

Evropská komise vytýká Česku tři zásadní problémy. Má pochybnosti ohledně nezávislosti auditorů, kteří žádosti o dotace prověřují. Často totiž pracují na tom samém ministerstvu, co o dotaci žádá. Dále Brusel kritizuje českou praxi zadávání veřejných zakázek (neprůhledné či špatně připravené tendry) a velkou fluktuaci odborníků pro oblast evropských fondů (více o problémech s tendry čtěte zde).

Pokud by Komise letos proplácení peněz neobnovila, znamenalo by to prohloubení schodku státního rozpočtu asi o 100 miliard korun. To by se rovnalo navýšení deficitu státní pokladny zhruba na šest procent hrubého domácího produktu, uvedl před měsícem premiér Petr Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek to ale označil za "čistě hypotetické".

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale evropští úředníci zjistí nějaký problém, mohou zpětné proplacení dotace zastavit. V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu 778,5 miliardy korun. Celkem úřady proplatily od roku 2007 do začátku letošního května ze státního rozpočtu 333,8 miliardy korun.