Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Mléko, pití, pitný režim, nápoje | foto: Profimedia.cz

Čerstvé mléko z automatů je bez škodlivých bakterií

  • 37
Se syrovým mlékem zacházejte jako se syrovým masem nebo vejci - bez převaření jen na vlastní riziko. Prokázal to test mléka z patnácti automatů.

Zajít si s bandaskou v ruce pro čerstvé mléko, to není scéna z televizního pořadu Retro, ale realita dnešních dnů. Jmenuje se automaty na mléko.

Je jich už 170 po celé republice. Začaly se objevovat zhruba před půl rokem a s nimi se vynořily i vášnivé diskuse o tom, zda je tepelně neošetřené mléko vůbec bezpečné pro konzumaci.

grafika

Podívejte se, jak dopadl test mléka - zde

Na jedné straně argumenty zemědělců, že syrové mléko je zdravější a že se v rodinách farmářů pilo vždycky. Na druhé straně výhrady zdravotníků, že v tepelně neošetřeném mléku mohou být bakterie způsobující průjmová onemocnění, nebo dokonce viry přenášející klíšťovou encefalitidu. Dost důvodů pro to, abychom mléko z automatů vyzkoušeli. Koupili jsme ho na 15 místech republiky a nechali vyšetřit ve Státním veterinárním ústavu v Praze.

Co ukázal test?

Že automaty vydávají mléko, ve kterém nejsou žádné patogenní bakterie, které způsobují onemocnění. Žádné listerie, žádné salmonely nebo kampylobaktery... ani virus klíšťové encefalitidy jsme nenašli.

Ve čtyřech vzorcích byl počet organismů vyšší, než kolik určuje limit stanovený veterináři pro prodej syrového mléka. "Jednotlivé nálezy, které mírně překročily náš limit, jsou akceptovatelné," říká Josef Duben ze Státní veterinární správy, kterou jsme požádali o zhodnocení výsledků.

Převařené mléko hůř chutná

A dodává: "Z výsledků rozborů, které jste uspořádali, vyplývá, že po převaření je mléko pro konzumaci zdravotně nezávadné." Provedli jsme totiž i lehký pokus. Nechali jsme syrové mléko v laboratoři převařit a znovu vyšetřit. Tentokrát na protokolech stála ve všech kolonkách nula. I tam, kde v syrovém mléce nějaké bakterie byly. Je to logické, právě vysoká teplota případné bakterie zlikviduje. Problém je jen, že po převaření už mléko tak dobře nechutná.

Dalo by se říct, že to dopadlo dobře. Neznamená to však, že syrové mléko je bez rizika a že ho můžeme pít bez převaření.

Patnáct vzorků nemůže dát reprezentativní přehled o celé produkci a pak, výsledek nemusí být vždy tak pozitivní. "Konzumace syrového mléka není stejně bezpečná jako mléka pasterovaného," říká Renata Karpíšková ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

V Praze za dvacet, jinde za patnáct

"Litr mléka za dvacet korun, to si můžou strčit někam," zaslechli jsme u automatu v Praze. Kvůli ceně určitě někdo čerstvé mléko nekupuje, přesto není dražší než v obchodech. Záleží na tom, s čím cenu porovnáváte. Mléko v automatech je totiž plnotučné, a tak je vždycky dražší než odtučněné. Selské mléko, které se nejvíc blíží syrovému, se prodává i za 27 korun. V Praze jsme za litr platili 20 korun, jinak jsme většinou do automatu házeli tři pětikoruny, našli jsme i mléko za 11 korun.

Jaké vlastně je?

Mléko z automatu není nijak upravováno jako to prodávané v obchodech. Je syrové, to znamená, že není tepelně ošetřené (proto vydrží jen krátce), nemá upravenou tučnost (proto nám tak chutná) a není ani homogenizované (proto se na hladině usazuje vrstvička smetany). Pochází pouze od zdravých zvířat z registrovaného a kontrolovaného chovu.

Farmář, který chce dodávat mléko do automatů, musí získat souhlas krajské veterinární správy. Ta nejprve prověří hygienické podmínky chovu a pravidelně prověřuje i mléko. "Veterinární kontroly, které už řadu týdnů probíhají, neshledaly u automatů problémy, nálezy se víceméně shodují s těmi, které zjistila MF DNES," říká Josef Duben.

Jak automaty fungují?

Čerstvě nadojené mléko se denně dováží přímo z farmy v nerezovém tanku, v němž je pak uloženo v automatu. Prodávat se smí jen 24 hodin, proto se tank smlékem nedoplňuje, ale vyměňuje za nový. Automat mléko chladí a zároveň i promíchává, aby se na hladině neutvořil tukový škraloup - aby jeden zákazník nedostal smetanu a druhý řídké mléko.

Po celou dobu musí být při nízké teplotě mezi 4 až 8 °C. Když teplota vystoupí nad osm stupňů, prodávat se už nesmí. Vyšší teplotu jsme nikde nezaznamenali, pohybovala se mezi 2,7 a 6,8 °C.

Všude fungovalo i parní čištění - po každém zákazníkovi se prostor, kam se vkládá lahev, "prožene" parou pro případ, že by sem ruka zákazníka s lahví zanesla i bakterie.

Na každém automatu musí viset upozornění "Syrové mléko je třeba před použitím převařit". Našli jsme ho všude, jen někde se ztrácelo v záplavě dalších informací.

Jak s ním zacházet?

Každý, kdo si syrové mléko kupuje, měl by s ním nakládat stejně jako se syrovým masem. Co nejrychleji odvézt domů, uchovávat v lednici a spotřebovat do dvou dnů. Předtím ještě převařit a zchladit. A hlavně lahev pokaždé pečlivě vymýt horkou vodou.


Prémiové testy