Josef Středula

Josef Středula | foto: František Vlček, MAFRA

Tlačte na mzdy, jinak Rakousko doženeme až v roce 2115, radí odbory

  • 1082
Pokrytí inflace už nestačí, je třeba agresivněji tlačit na růst mezd. Je o tom přesvědčen předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který doporučil, aby pracovníci firem v příštím roce trvali na reálném nárůstu mezd o tři až pět procent. Kdyby mzdy rostly současným tempem, ty rakouské by Češi měli až v roce 2115.

Ve veřejném sektoru budou odbory požadovat přidání o pět procent, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Středula. Odboráři budou podle něj usilovat také o zvýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné pracovníky. Požadují také vyšší tempo růstu minimální mzdy (čtěte zde).

Nejste spokojeni s výší platu?

Najděte si lépe placenou práci. Na jobDNES.cz vybírejte z aktuálních volných pracovních pozic.

„Za posledních deset let jsme měli sedmiprocentní nárůst mezd. Pokud bychom se chtěli přiblížit k Rakousku na jejich současnou úroveň, tak nám to podle optimistického předpokladu bude trvat do roku 2100, spíš do roku 2115. Aby se doba zkrátila, musí být dynamika růstu vyšší - na reálnou úroveň někde kolem tří, spíše pěti procent,“ uvedl Středula.

Podle něj by tak měli zástupci zaměstnanců se zaměstnavateli pro příští rok vyjednávat o nominálním růstu výdělků o zhruba 4,5 až 6,5 procenta. S pokrytím inflace by se neměli spokojit.

Odborům rostou s pozitivním vývojem ekonomiky svaly

Středula apeluje na větší tlak pracovníků vůči zaměstnavatelům nedlouho poté, co v rozhovoru pro MF DNES o plnění jejich role zapochyboval ekonom Jan Švejnar. „Je otázka, zda jsou naše odbory dostatečně razantní. Jestliže je produktivita v Mladé Boleslavi stejná jako v centrále Volkswagenu ve Wolfsburgu, je otázkou, proč čeští odboroví předáci nedokáží více zvednout mzdy,“ řekl Švejnar v pondělním rozhovoru pro MF DNES.

Mzdy Čechů pokulhávají

Mzdy Čechů jsou na třetině těch německých. Také v růstu během krize za sousedy pokulháváme. Češi si reálně v podstatě nepolepšili, Němci ano - více čtěte ZDE

Představy odborů jsou vyšší než očekávání ekonomů i ministerstva financí. Resort v příštím roce odhaduje, že mzdy porostou o 3,9 procenta. Podle předběžných výsledků HDP za první čtvrtletí to však zřejmě vypadá, že přichází silnější konjunktura, než se zdálo. „Tlak na růst mezd bude s akcelerací ekonomiky sílit. Ostatně kolektivní mzdová vyjednávání v některých firmách již naznačila, že se zaměstnanci budou chtít také podílet na lepších hospodářských výsledcích,“ řekl MF DNES hlavní ekonom poradenské firmy Deloitte David Marek.

Předák odborů podotkl, že česká ekonomika znovu roste a mnohé firmy mají zisk. Podle Středuly by se to mělo promítnout do výdělků. Pokud by zaměstnavatelé nebyli ochotni pracovníkům přidat, pohrozil Středula případnou stávkou.

Ve veřejném sektoru budou odbory požadovat přidání o pět procent. Koalice se dohodla v dubnu na zvýšení sumy na mzdy o tři procenta. Odboráři chtějí také, aby se znovu zvýšil fond kulturních a sociálních potřeb z procentní sumy na dvě procenta.

Firmy chtějí menší růst minimální mzdy

Odbory požadují, aby se zvedla i minimální mzda, a to o tisícikorunu na 10 200 korun. Zaměstnavatelé navrhují 500 korun. Podle nich se mnohé podniky teprve vzpamatovávají z krize, v některých odvětvích se navíc minimální mzda blíží k průměrné. Tripartita se na částce v pondělí nedohodla. Jednat o ní bude koaliční rada, rozhodne pak kabinet.

ČMKOS by ráda dosáhla i změn v nemocenské. Usilovat bude o zvýšení částky pro dlouhodobě nemocné.

,