Nejčastěji se podle průzkumu uplácí ve zdravotnictví a na policii. Ilustrační foto

Nejčastěji se podle průzkumu uplácí ve zdravotnictví a na policii. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Češi korupci nehlásí. Myslí si, že se stejně nic nezmění

  • 119
Většina Čechů ví o korupci, ale nechává si to pro sebe. Za největší problém české ekonomiky přitom uplácení považuje sedm z deseti lidí lidí. Podle průzkumu pro MF DNES a Fórum Zlaté koruny se s korupcí setkalo 43 procent obyvatel, jen sedm procent ale případ ohlásilo.

Společnost Ipsos Tambor, která průzkum zpracovala, uvádí, že část lidí nic neoznámila, protože nechtěla mít problémy a měla strach ze msty. Část to nepovažovala za závažné a část zažila korupci jen nepřímo – týkala se například jejich nejbližšího okolí.

Zásadní roli hraje v tomto ohledu i deziluze, neboť bezmála pětina lidí si myslí, že by se po ohlášení nečestné jednání neprokázalo a nic by se nezměnilo.

Nejčastěji dostávají úplatek lékaři

Z průzkumu vyplývá, že za poslední rok se do přímého kontaktu s korupčním jednáním dostalo deset procent lidí. I když pomineme zdaleka nejrozšířenější úplatek, což je lahev alkoholu či bonboniéra pro lékaře a sestřičky, zůstane nadále stín korupce nad pracovníky v bílých pláštích. Právě jim totiž lidé platí nejčastěji. Peníze do kapsy dalo doktorům ve svém životě devět procent dotázaných lidí.

"Počet lidí, kteří uvedli, že dali peníze lékařům či sestřičkám za zdravotní péči, naprosto legitimizuje diskusi o standardu a nadstandardu ve zdravotnictví. Je totiž evidentní, že lidé si za lepší služby připlatí," podotkl šéf Fóra Zlaté koruny Pavel Doležal.

Jako druzí nejčastější příjemci úplatků se v průzkumu ukázali policisté, jimž kvůli tomu, aby přivřeli oko nad závažností přestupku, zaplatila bez lístku čtyři procenta lidí. Populární je také "urychlovat" zapsání do obchodního rejstříku nebo vklad do katastru nemovitostí. K tomuto jednání se přiznala dvě procenta dotázaných.