Staré knihy se nemusejí vybírat jen v kamenných obchodech. Koupit je lze i přes internet. Počet takovýchto kupujících stoupá.

Staré knihy se nemusejí vybírat jen v kamenných obchodech. Koupit je lze i přes internet. Počet takovýchto kupujících stoupá. | foto: Profimedia.cz

Češi kupují staré knihy stále častěji přes internet

  • 6
Stále více majitelů antikvariátů začíná svůj byznys rozšiřovat na internet. Přibývá totiž Čechů i cizinců, kteří nakupují staré knihy v e-shopech. Knihkupcům rostou tržby a nemohou si elektronický způsob prodeje vynachválit. Někteří dokonce tvrdí, že klasickým kamenným antikvariátům brzy odzvoní.

Letos na jaře spustila internetový obchod například společnost 1. mělnický antikvariát a knihkupectví Želva, která dříve měla na internetu pouze nabídkový katalog.

"Možná až čtvrtina našich tržeb již pochází z internetového prodeje, který nám velmi pomáhá. Je spousta míst, kde antikvariáty nejsou, takže prostřednictvím internetu si nyní u nás mohou koupit knihy i lidé například z malých vesnic," řekla Markéta Přerovská z této společnosti.

Rostoucí význam prodeje starých knih přes internet potvrzuje také majitel táborského antikvariátu a galerie Bastion Miroslav Nimrichtr, který internetový antikvariát otevřel v roce 2005. "Prodej přes internet se neustále zvyšuje a nyní činí odhadem pět až deset procent našeho obratu," uvedl.

"Kdyby nebyl internet, tak jsem již obchody v Praze dávno zavřel. De facto je internet dotuje. Lidi jsou líní, než by vylezli z kanceláře za rohem, aby mohli vidět krabici nových přírůstků, raději si počkají, až to vyvěsíme," řekl iDNES.cz spolumajitel serveru antikvariaty.cz Tomáš Maděra.

Vývoj podle něj spěje k tomu, že antikvariáty se přesunou pouze na internet, maximálně budou mít nějaký zastrčený obchůdek, kde si lidé budou moci knihy vyzvednout.

Zákazníci přicházejí ze vzdálených končin
Podle Nimrichtra knihy, pohlednice či grafiku v táborském antikvariátu nakupují lidé i ze vzdálených regionů Česka či zahraniční sběratelé.

"V internetovém obchodě se velmi dobře prodávají například knihy, které jsou přísně lokalizované na některý region. Nějakou místopisnou publikaci o Ostravsku bych v Táboře normálně prodával rok, ale na internetu si ji někdo během pár dní či týdnů koupí," podotkl Nimrichtr.

To potvrzují i zákazníci. "Sháněla jsem takovou specialitu - miniaturní Korán. Oběhala jsem kvůli němu desítky antikvariátů, ale neúspěšně. Nakonec jsem ho našla na internetu, kde ho nabízel přerovský antikvariát. Objednala jsem si ho a do týdne jsem ho měla," řekla iDNES.cz čtenářka z Prahy.

Knihkupci nabízejí levné tituly i drahé kousky
Strategie prodejců ohledně nabízených titulů se liší. Jedni přes internet prodávají zejména levnější tituly, druzí naopak lákají na různé drahé speciality.

"V internetovém obchodě máme hlavně běžné knížky, jejichž cena se pohybuje většinou do sta korun," uvedla Přerovská, podle které internet není příliš vhodný pro prodej drahých knih či grafických listů, jejichž cena se může vyšplhat na několik tisíc korun.

"Sběratelé si je totiž chtějí před nákupem důkladně prohlédnout," dodala.

Podle Nimrichtra ale e-shopy podporují i prodej dražších antikvariátních kousků. "Sběratelé si na našem internetu najdou a zarezervují to, co dosud v kamenných antikvariátech marně sháněli, a pak si to přijedou koupit," uvedl Nimrichtr.

Dodal, že v internetovém obchodě často nakupují dražší zboží zahraniční klienti, kteří kvůli knížce v hodnotě několika tisíc korun nechtějí cestovat do Česka.

Prodej přes internet stále posiluje 
Obliba nakupování na internetu v Česku výrazně roste. Podle průzkumu společnosti GfK využilo loni této možnosti již 3,1 milionu Čechů, což je o desetinu více než v roce 2005. Nákup přes internet již vyzkoušelo 85 procent internetové populace ČR. Lidé nejvíc nakupují knihy, časopisy, elektroniku a výpočetní techniku.

Loni tuzemský internetový trh vzrostl o čtyřicet procent na zhruba 14 až 15 miliard korun. Letos by měl podle odborníků vzrůst až na 18 miliard.

,