Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi kupují zlato, cihly mají místo penzijního připojištění

  • 1026
Češi začínají čím dál víc kupovat zlato. Chtějí tak střádat na důchod namísto penzijního připojištění. Cena drahého kovu roste, na trhu se ale objevily i falešné slitky. Finančníci jsou navíc skeptičtí, lepší je podle nich kupovat třeba akcie velkých firem.

"Zlato je prostě jistota. Když jsem včera ráno viděla, jak jeho cena přelezla 1 700 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), sedla jsem do auta, zajela do obchodu a koupila tři cihly," říká Marie Zajíčková z Libereckého kraje.

PORADNA: Do čeho se vyplatí investovat?

Do důchodu půjde za pár let a teď ukládá úspory do zlata. "Peníze z něj pak využiji v důchodu. Předpokládám, že se mi investice do zlata zhodnotí lépe než v nějakém penzijním fondu," vysvětluje s tím, že počítá s ročním patnáctiprocentním ziskem.

Zlato kupuje dvěma způsoby. Jako cihly přímo v obchodě České mincovny v Jablonci nad Nisou a pak i prostřednictvím rakouské banky Partner Bank.

Co lidé kupují jako spoření na důchod

* Zlato – cena roste, odborníci si myslí, že se zastaví na 2 000 dolarech za 31,1 gramu. Nově ho lze kupovat po malých gramových cihlách i v Česku.
* Diamanty – jistější investice pro movitější klienty. Jejich cena zvolna stoupá více než 100 let.
* Umění – pro toho, kdo se v něm vyzná. Odborník umí odhadnout kvalitu a po letech obraz prodá se ziskem desítek až stovek procent.
* Mince – lidé kupují cenu zlata zvýšenou o uměleckou kvalitu, která hodnotu mince zvýší i několikanásobně.
* Nemovitosti – patří mezi náročné formy střádání peněz. Lidé mají příjem z nájmu, ale musí se o byt starat.

Peněžních institucí, které umožňují kupovat zlato v malém, je přitom v Rakousku více. I proto se do toho obchodu vrhli v posledních krizových měsících lidé s průměrnými příjmy.

Donedávna mohli malí střadatelé v Česku jen obtížně kupovat zlato. Teď již to pár týdnů lze. Lidé pořídí cihly od jednoho gramu za necelých patnáct set korun, ale Česká mincovna nabízí i kilogramové cihly, které stojí téměř 960 tisíc.

"Cihly nabízíme tři měsíce, lidé nám pomalu bourají obchod, je o ně velký zájem stejně jako o medaile. Stále častěji se mezi našimi klienty objevují lidé, kteří do zlata ukládají peníze na důchod," uvádí ředitel mincovny Radek Šulta.

Zlato letí i v Rakousku

V Rakousku mohou Češi spořit na důchod a vytvářet vlastní zlatý poklad od vkladu 10 eur. "Jednou týdně banka nakoupí zlato v Rakouské státní mincovně," vysvětlil Radek Coufal, který Čechům obchody zprostředkovává. Podle něj zlato v Rakousku kupuje již několik stovek klientů. "Někdo kupuje měsíčně za tisíc korun, jiný za desítky tisíc eur. Těch, kdo mají zájem, přibývá," dodal a ujistil, že pořízené zlato je pojištěné a zákazníkům ho banka může poslat domů.

Finančníci jsou však ohledně zlata skeptičtí. Například ekonom Jan Procházka je přesvědčen, že nyní je lepší kupovat místo drahého zlata to, nač je sleva. "Tedy akcie firem, které jsou velké, stabilní a mají trvalou hodnotu," myslí si.

Odborníci předpokládají, že cena zlata už neporoste tak prudce. "Dostane se ke dvěma tisícům dolarů za unci (34 tisíc korun za 31,1 gramu). Pak může začít klesat. Ale pod tisíc dolarů už se zlato asi nikdy nedostane," tvrdí předseda Puncovního úřadu Martin Novotný. Vydělají tak nejvíce lidé, kteří zlato koupili před rokem a dřív.

Puncovní úřad vydal varování před podvodníky, kteří využívají zlaté horečky a nabízejí starožitníkům, zlatníkům či zastavárnám falešné zlaté cihly. Novotný jich zatím viděl šest a říká, že laika mohou padělky z mosazi zmást. Mají totiž falešné razítko i certifikát Puncovního úřadu. "Tvar cihly je podlouhlý, jiný než originály, které jsou přibližně čtvercové," upozornil. Padělky váží 400 gramů a prodejci je nabízejí za 400 tisíc korun.