Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Den daňové svobody je letos o den dříve než loni, v Německu až v pátek

  • 34
Pomyslný Den daňové svobody, který vyhlašuje Liberální institut, připadá letos na 10. června. Češi by tak teoreticky po zbytek roku vydělávali jen na sebe a všechny daně, které chce letos stát od lidí a firem vybrat, by už měl v kapse. Loni by trvalo naplnit státní pokladnu o den déle.

Den daňové svobody má upozornit na to, že veškeré peníze, které stát utrácí, se vyberou od občanů ČR na daních, odvodech a poplatcích nebo pocházejí z půjček, které je však nutné splatit i s úroky. "Čím více občanů si to uvědomí, tím lépe pro nás všechny. Nenaletí totiž falešným politickým slibům typu: Nebojte se, postaráme se o vás!" upozorňuje předseda Akademické rady Liberálního institutu Jiří Schwarz.

Pokud by se Češi od začátku roku snažili naplnit státní kasu a nic by si přitom nenechávali pro sebe, právě 10. června by se dostali k pomyslné rysce a po zbytek roku by už vydělávali pouze na vlastní spotřebu. Průměrný daňový poplatník tedy musí letos na výdaje z veřejných rozpočtů pracovat 160 dní, loni to bylo o den déle. Delší část roku tedy pracujeme na sebe.

"Tento posun je dán součtem dvou faktorů, které působí stejnosměrně. Jedním z nich je úsilí nové vlády o odpovědnější chování na straně veřejných výdajů v roce 2014, druhým je zlepšený výhled vývoje hrubého domácího produktu v letošním roce," vysvětluje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz, které se na kalkulacích Dne daňové svobody podílí. Ve výpočtu tohoto dne se poměřují výdaje k HDP.

Opačné póly: Jižní Korea a Finsko

Zatím nejhorší výsledek byl zaznamenán v roce 2010, kdy Den daňové svobody nastal až 18. června. Tehdy Češi vydělávali pro stát 168 dní. Naopak nejkratší dobu, 158 dní, platili daně v roce 2008, kdy tento "svátek" připadal na 7. června.

Lépe jsou na tom například v Polsku, kde se pomyslného daňového břemene zbavili už 5. června, globálně je na tom však nejlépe Jižní Korea, kde lidé vydělávají pro vlastní potřebu už od 22. dubna. V Evropě jsou nejpříznivější podmínky ve Švýcarsku (4. května). Sousedé v Německu však budou platit do státní pokladny do 13. června a v Maďarsku až do 28. června.

Nejdéle si počkají daňoví poplatníci ve Finsku (3. srpna) a v Dánsku (30. července). "Občané těchto zemí jsou podstatně bohatší (měřeno výší HDP na obyvatele) než občané České republiky, a proto si mohou dovolit luxus vyšších veřejných výdajů. Oproti nám se v těchto zemích podstatně méně veřejnými financemi plýtvá," uvedl Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.