Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Češi začínají opět utrácet za květiny. Prodejcům pomohlo i počasí

  • 5
Možná je to další doklad tečky za krizí. Češi přestávají šetřit na květinách. Po předloňském poklesu se loni produkce květin v tuzemsku zvýšila o šest procent na více než dvě miliardy korun. Kromě toho, že Češi otevírají své peněženky, pomohlo vyšším prodejům i teplé počasí.

Na právě zahájené jarní etapě mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc to řekl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.

„Loňská produkce je podle prvního odhadu o šest až sedm procent vyšší než v roce 2013 a dosáhla hodnoty zhruba 2,008 miliardy korun. Zatímco v roce 2013 sezona trvala velmi krátce, tak loni nebyla takřka zima a od února bylo možné prodávat. Lidé díky tomu začali kupovat květiny velmi brzy,“ uvedl Horák, podle kterého se Češi po několika letech odříkání už nebojí utrácet. „Opět se věnují květinám a okrasným rostlinám,“ podotkl.

V Česku se pěstují hlavně balkonové a záhonové květiny, primule, chryzantémy, bramboříky a vánoční hvězdy. České firmy exportují do zahraničí minimálně a stále platí, že svou produkcí uspokojí téměř polovinu tuzemského trhu.

Horák upozornil, že zatímco české domácnosti útraty za květiny zvyšují, tak města a obce investice do veřejné zeleně drží na uzdě. „Ve výsadbě letniček obrat k lepšímu moc nenastal. Města stále ještě dost šetří, což je pro nás nepříznivá zpráva,“ řekl.

Českých květin je málo. Dříve se vyvážely

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tuzemští pěstitelé květin mohou v příštích pěti letech počítat s dotacemi z evropských fondů a státního rozpočtu. „Finanční příspěvky jsou připraveny pro pěstitele okrasných květin i ovoce a zeleniny. Aby měli základní finance na plochu, ale zároveň také investiční prostředky na závlahy, skleníky a zpracování komodit, které pěstují. Chceme, aby celý sektor mohl jít nahoru,“ uvedl Jurečka.

Oblast pěstování květin má podle ministra potenciál k růstu. „Jsme velcí dovozci ze zahraničí. Dříve to bylo naopak a Česká republika byla vývozcem okrasných květin,“ řekl Juračka. Výši podpory, kterou mohou pěstitelé květin v následujících pěti letech získat, podle něj zatím nelze odhadnout. „Bude to otázka výzev a nastavených priorit. Obecně na investice máme z evropských fondů připraveno do celého sektoru zemědělství přes devět miliard korun,“ dodal.

Dovoz květin do Česka loni zůstal na úrovni roku 2013, kdy obnášel zhruba 2,5 miliardy korun. Nenaplnily se tak zatím obavy firem z oboru, že kvůli ukrajinské krizi a případnému omezení dovozu do Ruska tuzemský trh zaplaví levné květiny z Polska či Nizozemska. Nejvíc květin bylo loni do Česka dovezeno z Nizozemska, Německa a Kolumbie.

V roce 2013 produkce květin poprvé po téměř dvou desetiletích klesla o tři procenta na 1,881 miliardy korun. Na poklesu produkce květin se výrazně podílelo nepříznivé počasí, především dlouhá zima a nedostatek slunečního svitu na jaře. Pěstitelům uškodily i červnové povodně. Zahradnický sektor v ČR zaměstnává zhruba 23 tisíc lidí.