Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Češi o problémech v Dubaji: Čekali jsme to

  • 9
Ještě před dvěma týdny si čeští podnikatelé ve Spojených arabských emirátech pochvalovali, že se situace začíná obracet k lepšímu. Jenže pak tamní šejk požádal o odklad jedné splátky obřího dluhu developerské společnosti Dubai World a vypukla "dubajská krize".

Zástupci českých firem v zemi, které MF DNES oslovila, jí však spíš říkají "panika".

Neschopnost dubajských developerských firem splácet závazky pro ně totiž nebyla nic nového, po Spojených arabských emirátech se o tom otevřeně mluvilo už bezmála rok.

"Že Nakheel (dcera developerské společnosti Dubai World - pozn. red.) bude schopna splatit své závazky, už snad ani nikdo nečekal. Pro ty, kteří do toho vidí, to nemohlo být žádné překvapení,“ míní Vadim Horna, šéf dubajského zastoupení českého výrobce osvětlení Lasvit.

Podle zástupců českých firem v Dubaji se krize projevila už před rokem. Většinu megalomanských projektů v zemi, například nyní dokončovanou nejvyšší stavbu světa Burdž Dubai nebo umělý ostrov s luxusními rezidencemi ve tvaru palmy, totiž tamní developeři financují z dluhů.

Dodavatelé se mají dobře, projektanti ne

Dluhy konglomerátu Dubai World, který za splasknutí dubajské bubliny před dvěma týdny může, dosahují 60 miliard dolarů.

"Když začala krize, život se tu na nějakou dobu zastavil. Ale asi před dvěma měsíci se to otočilo. Zaklapnuté stavby se začaly zase stavět, dostaly přísun peněz. A teď se to všechno zkomplikovalo kvůli žádosti šejka o odklad jedné splátky," popisuje další z českých obchodníků v Dubaji Ondřej Patka.

Nicméně zatím mezi českými firmami na arabském trhu vládne optimismus a zakázky jim spíše přibývají. Částečně za to mohou děkovat svému zaměření, do emirátu totiž dodávají ve velké míře interiéry.

"Protože se rozjela řada zakonzervovaných staveb, znamená to pro nás víc práce. Ale nové se nezačínají, takže konzultanti, projektanti nebo architekti na tom jsou hůř,“ nastínil Horna.

Budoucnost? Jiné emiráty

S rozjetím zastavených staveb se podle něho dokonce zlepšila i platební morálka v zemi.

Například Lasvit, který dodával luxusní osvětlení pro stanice dubajského metra, dostává nyní za velké námahy proplacené faktury, které už málem odepsal jako nedobytné. A za jeden krizový rok se navíc Dubaj stala příjemnějším místem k životu. Nekonečné dopravní zácpy prořídly, výrazně zlevnilo bydlení -ceny nájmů se propadly až o čtyřicet procent. A někteří Češi dokonce sledují imírný odklon obyvatel emirátu od nekončícího luxusu.

"V portfoliu máme střední a top výrobky. A ten top segment teď moc nejede,“ připustil Martin Vařeka z českého zastoupení firmy Ravak, která vyrábí koupelny.

Přestože málokterá z českých firem v Dubaji očekává, že by nechaly ostatní emiráty svoji churavějící část padnout, hledají zakázky i v okolních samosprávách. Dubajský emirát má podle nich budoucnost jako ideální základna. Třeba i proto, že tamní životní styl je nejvíc podobný tomu západnímu a založit tam firmu je relativně nejjednodušší.

"Byznys se už ale rok nedělá v Dubaji. Všichni se upínají na Abu Dhabi, Katar a další státy,“ popisuje Patka.