Klíčová složka Agent Orange se dříve vyráběla v tuzemské neratovické chemičce Spolaně.

Klíčová složka Agent Orange se dříve vyráběla v tuzemské neratovické chemičce Spolaně. | foto: Profimedia.cz

Češi pomáhají bojovat s kletbou Agent Orange

  • 29
Až v příštích letech začne proces mezi Vietnamem a Spojenými státy americkými o náhradu škod způsobených za války v 60. a 70. letech minulého století, budou se mimo jiné předkládat i důkazy nesoucí český rukopis.

Tuzemská firma Dekonta už druhým rokem ve středním Vietnamu zkoumá následky použití obřích dávek herbicidů americkou armádou. Nejznámější byl Agent Orange, s jehož pomocí americké vojsko odlisťovalo husté porosty skrývající vietnamské bojovníky.

A paradoxem je, že se tím tak trochu uzavírá kruh. Klíčová složka Agent Orange se totiž dříve vyráběla v tuzemské neratovické chemičce Spolaně. Do USA se však dostala přes prostředníky a Spolana k tomu dnes říká, že šlo o zneužití její látky.

"Následky jsou ve Vietnamu vidět dodnes, na lidech i na přírodě," říká Pavel Mothejl, spolumajitel Dekonty, která získala na tříletý projekt 20milionový grant českého ministerstva životního prostředí. "Na některé rodiny, i když jsou strašně milé, se někdy nemůžu jít ani podívat," dodává.

V oblasti se rodí postižené děti
V oblastech, kde probíhaly nálety letadel s herbicidy, se dodnes rodí postižené děti, především jde například o deformace rukou, očních víček a dalších částí těla, často se objevují také poruchy imunity či neplodnost.

Trasy letadel lze doposud také rozpoznat na leteckých snímcích, kdy například lesní území postižené herbicidem nese šrámy v podobě „pruhů“ bez stromů.

Americká armáda používala herbicidy ve Vietnamu v letech 1962 až 1971 a podle jejích vlastních údajů jich tam rozprášila více než 75milionů litrů, z toho zhruba 60 procent nebezpečného Agent Orange.

Dioxin, který tento „koktejl“ obsahoval, patří podle odborníků k vůbec nejnebezpečnějším karcinogenům způsobujícím mimo jiné rakovinu a Dekonta zkoumá hlavně jeho obsah v půdě, vodě, rostlinách a ve zvířatech.

Kontaminované jsou ryby i rostliny
Průzkum firmy probíhá v komunitě Phuong My, která obývá jednu z nejchudších oblastí Vietnamu. Lidé živí hlavně zemědělství a rybolov a právě rostliny a ryby jsou podle předběžných výsledků studnicí velkých koncentrací dioxinů.

"Průběžně vyrábíme jakési kuchařky pro ženy, že když používají ryby, mají je nejprve zbavit kůže, v níž se objevuje největší koncentrace," popisuje Mothejl.

Studie má kromě soudního procesu posloužit Vietnamu hlavně k vyčištění a rozvoji oblasti a hotová má být do konce příštího roku.