Ostrov Zanzibar

Ostrov Zanzibar - Ráj, který je stále neposkvrněn civilizací. Alespoň v místě vesničky Paje | foto: Eduard Antonín

Češi postaví luxusní hotel na Zanzibaru

  • 6
Ostrov Zanzibar, po kterém je v celém světě pojmenováno tisíce barů, přilákal k novému byznysu čtveřici českých podnikatelů, které živí hlavně touha Čechů cestovat. Na ostrově v Indickém oceánu postaví tuzemská firma Beach Resort Investment do dvou let čtyřhvězdičkový rekreační areál.

"Pokud vše půjde podle plánu, do dvou let budeme otevírat," řekl po návratu ze Zanzibaru majitel CK Eso Travel a jeden z investorů Tomáš Cikán.

Největší hotel na Zanzibaru s 220 pokoji bude společně s ním stavět ještě například majitel Student Agency Radim Jančura, cestovatel a majitel CK Livingstone Rudolf Švaříček nebo podnikatel s nemovitostmi Leander Leiský.

Bělostné pláže ostrova Zanzibar.

Výnosnější než Thajsko Skupina investorů vybírala mezi více oblastmi v tropech, nakonec padla volba na Zanzibar. Především kvůli malé nabídce hotelů a menší zástavbě v porovnání například s Thajskem. "Noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu stojí na Zanzibaru skoro čtyřikrát více než v Thajsku, projekt má tak mnohem lepší návratnost," dodal Cikán.

Na Zanzibaru je i v porovnání s jinými zeměmi delší sezona, na ostrov se nelétá jen mezi dubnem a červnem v době monzunu. "Výhodou je i časový posun jen o jednu hodinu," pochvaluje si Jančura.

Osm hodin letadlem vzdálený ostrov není z Evropy příliš dobře dostupný, přímo na něj létají jen charterové linky. České kvarteto minulý týden jednalo na ostrově s tamějším premiérem, žádají totiž současně o pětileté daňové prázdniny.

Typické ulice Zanzibaru.

Pokud potvrzení získají do půlky listopadu, chtějí už na veletrhu v Londýně, který probíhá ten samý měsíc, nabízet kapacity v novém hotelu. Nový resort totiž nemá být jen pro Čechy. Jen ti by kapacitu hotelu nenaplnili, majitelé se chtějí zaměřit hlavně na Švýcary, Japonce a Rusy.

Složité podmínky získávání povolení odrazují od Zanzibaru především velké hotelové řetězce. Podle Cikána trvalo déle než rok, než získali pro hotel pronájem pozemků na 99 let. Na Zanzibaru si půdu nemůžou koupit, jen si ji od státu pronajmout. Museli tak vykoupit smlouvy na pronájem od desítek místních.

Vyplácení financovali sami společníci firmy, stavbu bude z většiny platit britská banka Barclays. "Britové Zanzibaru rozumějí nejlépe, byl jejich kolonií,! vysvětlil Cikán. Podle něj ani přes krizi nebyl problém peníze sehnat. Přesnou částku, kolik bude hotel stát, tají, jde podle něj řádově o stovky milionů korun.

Pohled na město Zanzibar.

Zájem Čechů o dovolenou v teple během zimy v posledních letech rostl každý rok o více než pětinu, v uplynulé sezoně se ale růst prakticky zastavil. Letos i přes krizi české cestovky kapacity na zimu neomezily, naopak v některých případech ještě nabízejí více míst. Letecké zájezdy v létě do Středomoří se přitom propadly téměř o třetinu.

"Zájezdy do exotiky kupují lidé, kteří nejsou krizí tolik postiženi," vysvětlil Stanislav Zíma z Exim Tours.

Cestovkám navíc silně konkurují letecké společnosti: krize srazila například ceny letenek do Thajska na úroveň dvanácti tisíc korun, a řada lidí tak cestuje individuálně.

Kdo je za projektem

Mediálně nejznámější je Radim Jančura, kterému patří cestovní agentura a prodejce zájezdů a letenek Student Agency.

Druhým je šéf Eso Travel – největší české cestovky specializované na exotiku – Tomáš Cikán.

Do projektu se zapojil i majitel cestovní kanceláře Livingstone orientující se hlavně na exotické poznávací cesty, Rudolf Šváříček. Ten je veřejnosti známý výstupem na Mount Everest s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Skupinu doplňuje Leander Leiský, který podniká hlavně v nemovitostech.