Počet českých pracovníků v Británii stagnuje na 32 tisících.

Počet českých pracovníků v Británii stagnuje na 32 tisících. | foto: Profimedia.cz

Češi pracující v cizině se vracejí zpět domů

  • 459
Silná koruna žene zpět domů Čechy, kteří odjeli do zahraničí za lepšími výdělky. Důvod? Zatímco ještě před třemi lety dostali v Česku za 1 000 vydělaných liber 45 tisíc korun, nyní je to sotva 30 tisíc.

A podle odhadů expertů bude brzy přepočet začínat číslicí dvě. Ještě mnohem hůř jsou na tom lidé, kteří odjeli za prací do Spojených států, neboť dolar oslabil zdaleka nejvíce ze všech světových měn.

Jsou však i další důvody. Rostoucí mzdy v tuzemsku a chuť vrátit se domů. V zahraničí jsou především mladší lidé, kteří už pomýšlí na založení rodiny a kvůli tomu se chtějí vrátit. "Dost lidí má vyděláno, s tak slabým dolarem se tu už moc nevyplatí pracovat. A žít tu věčně jako ilegál není příjemné," říká jedna z nelegálně zaměstnaných dívek v USA.

Ohledně počtu Čechů v zahraničí existuje několik statistik, ty si však značně odporují. Podle Eurostatu pracuje například v Británii 22 tisíc Čechů, podle britských statistiků je to o deset tisíc více. Rozpor obě instituce vysvětlují rozdílnou metodikou.

V případě USA je navíc řada lidí zaměstnána načerno a některé evropské země nevedou tabulky jen s Čechy, ale se všemi novými členskými zeměmi EU. Podle ministerstva práce a sociálních věcí pracuje aktuálně v Evropě kolem 80 tisíc Čechů.

Británie už tolik netáhne
Konec přílivu Čechů však ukazují údaje, které pro MF DNES sestavil britský statistický úřad. Počet českých občanů pracujících v Británii poslední dvě čtvrtletí loňského roku stagnoval na 32 tisících. Celkové počty zaměstnanců z nových členských zemí EU přitom ještě stoupaly. Vypovídající jsou i čísla o počtu registrací na britské sociální pojištění: meziročně loni ubylo kolem dvou tisíc žadatelů z Česka.

Letos přesná čísla ještě neexistují, nicméně britský Institut pro výzkum veřejné politiky (IPPR) tvrdí, že došlo k citelnému poklesu. Odhaduje, že teď pracuje v Británii kolem 23 tisíc českých občanů. Počet nově příchozích klesá. 

Podle studie IPPR už zmizela z Velké Británie polovina lidí z nových zemí EU, kteří sem po roce 2004 přijeli pracovat.

Návrat Čechů domů je dobrou zprávou pro místní firmy bojující s nedostatkem lidí. "Mají výhodu v jazykových znalostech, občas mívají ale trošku nereálné požadavky na plat," říká Jan Záruba ze společnosti Manpower.

Ti, kdo v Británii i přes silnou korunu zůstávají, mění své návyky. Nevyplatí se jim totiž šetřit jako dříve. "Díky dnešnímu přepočtu je pro nás výhodnější nakoupit si tady a odvézt si s sebou elektroniku, značkové oblečení či výbavu do domácnosti," říká Michaela Bednářová, která se spolu se svým přítelem stará o dům jedné starší dámy nedaleko od Londýna.
 
Do ciziny míří manažeři
Práce v zahraničí Čechy přesto úplně lákat nepřestala. Přibývá lidí na postech, kde uplatní například své vysokoškolské vzdělání. "Spíše si vybírají lépe placená místa," říká Tomáš Kadlec z agentury Práce v zahraničí.

Například v londýnském finančním srdci pracují minimálně desítky Čechů. "Platy tu jsou sice vysoké, ale daně také," říká Radim Dohnal pracující pro Saxobank. Nejvyšší daň z příjmu je v Británii 40 procent při platu zhruba nad milion korun ročně, zatímco u nás je to 15 procent. Proto podle odborníků mají Češi motivaci jet za prací do zahraničí jen v případě, že jejich odměna bude alespoň dvakrát až třikrát větší a navíc jim pobyt může přinést profesní růst.
 
Největší exodus Čechů do zahraničí nastal po vstupu do EU. Mezi lety 2005 až 2007 se jejich počet zdvojnásobil na více než 76 tisíc. Nejvíce lidí zamířilo právě do Velké Británie a Irska. Češi však zdaleka nedostihli Poláky, kterých od května 2004 do prosince 2006 odešly z vlasti téměř dva miliony. Teď se začínají ve velkém vracet, hlavně kvůli lepší ekonomické situaci ve vlasti.