Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Češi loni prosázeli téměř 140 miliard, nejvíc peněz proteklo automaty

  • 37
Češi loni prosázeli 138,1 miliardy korun, na výhrách se jim vrátilo 106,7 miliardy. Legálním provozovatelům loterií a podobných her tak zůstalo 31,4 miliardy korun. Objem prosázených peněz meziročně vzrostl o 11,4 procenta, 42,5 procenta z celkové prosázené částky přitom Češi vhodili do interaktivních videoloterijních terminálů.

Vyplývá to ze statistik, které v pondělí na svém webu zveřejnilo ministerstvo financí.

Do videoloterijních automatů lidé v Česku vhodili 58,7 miliardy korun, což je meziročně o 14,2 procenta víc. Automaty jim vrátily 42,73 miliardy korun, 15,97 miliardy tak zůstalo v přístrojích.

Největší nárůst objemu vsazených částek nastal stejně jako o rok dříve u takzvaných okamžitých loterií (1,5 miliardy korun) a internetových kurzových sázek (29,4 miliardy korun). Právě podíl internetového sázení se každoročně zvyšuje, loni už Češi přes internet prosázeli více než pětinu všech peněz. Víc se loni prosázelo také v interaktivních karetních turnajích či v tombolách.

Naopak meziročně méně vsázeli lidé v kostkách, bingu, lokálních loterijních systémech a elektromagnetických ruletách.

Provozovatelé loterií a podobných her odvádí dvacetiprocentní daň z rozdílu mezi vsazenou částkou a vyplacenou. Za loňský rok tak odvedli do státního rozpočtu 6,3 miliardy korun. Za hrací automaty, videoloterijní terminály a další technická herní zařízení platí provozovatelé navíc denně 55 korun za každý povolený přístroj. Tato pevná část dílčího základu odvodu loni dosáhla 1,3 miliardy korun.

Na konci prosince 2014 evidovalo ministerstvo financí 73 legálních provozovatelů loterií a sázkových her. Nejsou v tom však zahrnuty peněžité a věcné loterie, tomboly a výherní hrací přístroje povolované obcemi.

,