Češi se bojí, do Istanbulu ale létají

Telefony v cestovních kancelářích vypravujících zájezdy do Istanbulu drnčely ve čtvrtek už od rána. Zájem však nebyl o koupi, ale spíše o to, zda je možné zájezd zrušit a peníze dostat zpět. Istanbul, na podzim oblíbené místo pro několikadenní pobyty, ztratil hodně ze svého lesku.

Série bombových útoků, jež zanechala nejméně 25 mrtvých a stovky raněných, turisty vyděsila.

"Nahlodalo mě to, a tak jsem volal do cestovky. Ale pojedu. Peníze by mi nevrátili, a navíc, když budu v mešitě nebo někde na bazaru kouřit a pít čaj, budu možná ve větším bezpečí než třeba na Václaváku," říká Tomáš Marný, který odlétá do Istanbulu na čtyřdenní zájezd.

Obavy klientů pocítily všechny cestovní kanceláře zaměřené na Turecko. "Telefonáty máme už od rána, lidé se ptají a chtějí odhlašovat zájezdy. Když však zjistí, že jim vrátíme deset procent ceny, rozmyslí si to," říká pracovnice jedné z cestovních kanceláří, která má na tuto sobotu do Istanbulu téměř vyprodané letadlo.

Možnosti zaletět si na pár dní z podzimních plískanic do příjemného tepla využívá hodně lidí. Letenky do Istanbulu se v tuto roční dobu prodávají i s letištními poplatky za zhruba pět tisíc korun.

Čtvrteční útoky však cestovatelský apetit trochu ochromily. "Moc příjemně tu to nevypadá, lidé volají, ale zatím se hlavně ptají," popisuje situaci zaměstnankyně cestovní kanceláře.

K rušení zájezdů a letenek se však odhodlá jen málokdo. Pokud se má cesta uskutečnit v nejbližších dnech, cestovní kanceláře si účtují poplatky za zrušení kolem 90 procent ceny zájezdu. "Klienti se rozčilují, vyhrožují, ale storn máme zatím málo," říká pracovnice z cestovky.

"Lidé se prozatím jen dotazují na situaci, ale letenky neruší," potvrzuje mluvčí ČSA Marcela Picková. Na výběr moc nemají ani cestovní kanceláře. Na zájezdy příští týden už zaplatily letadla i hotely a ani jim peníze nikdo nevrátí. To by šlo jen v případě, že by stát doporučil do země nejezdit, což se nestalo.