Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi slaví den daňové svobody, ode dneška vydělávají na sebe

  • 122
Češi dnes přestávají pracovat na stát, ale vydělávají na sebe. Na dnešek totiž podle výpočtů Liberálního institutu připadá Den daňové svobody. Do státní kasy tak lidé letos přispívali 163 dní, tedy o pět dní více než loni. Letošní rok ovlivnila hospodářská krize, poslední dva roky se počet dní zmenšoval.

Pomyslná hranice dne daňové svobody odděluje, co platí občané do státní kasy a co jim zůstane. Pokud by každý Čech chtěl zaplatit veškeré své odvody státu předem a v plné výši, musel by tak v průměru činit právě do dneška. Pak už jsou vydělané peníze jen jeho.

Podle jiných výpočtů společnosti Patria Finance připadne den daňové svobody letos na 17. června, tedy o čtyři dny dříve než loni.

Česko je se svým dnem daňové svobody za průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), který v letošním roce vychází na 11. června. Z odhadů OECD pramení právě výpočty Liberálního institutu.

Vývoj dne daňové svobody
 Rok  Datum
 2000  6. červen
 2001  7. červen
 2002  11. červen
 2003  12. červen
 2004  15. červen
 2005  14. červen
 2006  14. červen
 2007  11. červen
 2008  7. červen
 2009  13. červen

Metodika OECD, která využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, umožňuje porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v mnoha dalších zemích.

Nejvíce propadá Velká Británie, nejlépe jsou na tom Slováci

. Den daňové svobody

Den daňové svobody určuje Liberální institut poměrem veřejných výdajů a hrubého domácí produktu.

Tato metodika však není jediná. Jinou používá společnost Patria Finance. Jedná se o metodologii Tax foundation, která poměřuje celkové daňové příjmy s čistým národním důchodem. Oproti propočtům LI zohledňuje fakt, že část důchodu putuje zahraničním firmám a investorům.

Ze zemí, pro něž jsou dostupné aktuální odhady vývoje HDP, letos zaznamená největší propad Velká Británie. Britové si den daňové svobody připomenou 30. června, což je o celých 16 dní později než loni.

Japonsko se dnem daňové svobody 28. května se spolu se Spojenými státy (1. června) propadlo o 13 dní. O něco lépe na tom bude Itálie, kde lze očekávat posun dne daňové svobody o deset dnů dále na 6. července. Němci začnou na sebe pracovat 19. června a Francouzi 21. července. Naopak Slováci si letošní den daňové svobody připomenuli již 17. května.

Den daňové svobody je podle LI důležité připomínat z toho důvodu, že stát prý s penězi daňových poplatníků zdaleka nehospodaří tak opatrně a efektivně, jako by to dělali oni sami. Veřejný sektor by měl tudíž poskytovat pouze ty služby, které lze z různých důvodů jen těžko nechat na samotných jednotlivcích.

,