Češi utrácejí stále více za hazard

  • 12
Kdo by si soudě podle poloprázdných kasin vsadil na to, že Češi netouží po adrenalinu z hazardu, prohrál by. Největší hráči v oboru legálního hazardu předvídají, že letos Češi utratí více než v loňském rekordním roce. To by znamenalo překročení hranice 70 miliard korun.

Ty loni lidé utratili za loterie, tipovací sázky, ve výherních automatech a kasinech.

"Tržby z loterií a sázek mají dlouhodobě rostoucí trend, který je patrný i letos," uvedla mluvčí Sazky Stanislava Doubravová

Z loňských 70 miliard se na výhrách vyplatilo 52 miliard korun. Firmy z oboru si tak rozdělily v čistých příjmech 18 miliard.

Ne každý podnikatel je však spokojen. To platí zvlášť pro majitele kasin. V těch lidé vůbec poprvé hráli o menší peníze než v předchozích letech.

"Je to tím, že kasin je u nás sto padesát, a to je na desetimilionovou zemi moc. Třeba v Nizozemsku jich je jen desetina. Dnes do většiny kasin chodí večer tolik lidí, kolik je tam personálu," říká Miloš Vajner, majitel firmy Fair Play, která patří mezi největší dovozce a provozovatele výherních automatů a má i několik kasin. Sám uvažuje o tom, že právě kasina uzavře.

Nejvíc roste sázení na sport
Nejvíc peněz se prosází ve výherních hracích automatech. Loni do cinkajících a blikajících skříní hráči naházeli 41 miliard korun. Následují stagnující kasina a stále oblíbenější kurzové sázky. Tato oblast roste velmi rychle a je předmětem největšího konkurenčního boje.

Trhu kurzových sázek vévodí firmy Tipsport a Fortuna, kterým roste konkurence. Do této oblasti vstupuje i největší dovozce a provozovatel výherních automatů, společnost Synot. "Zatím jsme malí hráči, ale příští rok chceme mít deset procent trhu. Získáme desítky až stovky prodejních míst tam, kde má Synot své herny," říká šéf nově vzniklé firmy Synot Tip Vít Volhejn.

Loterie, to je hlavně Sazka
Loterijnímu trhu jednoznačně dominuje společnost Sazka, a zejména její hra Sportka. Ale i Sazka expanduje. Potřebuje peníze na novou hokejovou halu, a tak přišla s projektem hry hodně podobné současným výherním automatům.

Rozdílem je, že hráč nebude do přístroje házet přímo peníze, ale bude jej obsluhovat čipovou kartou. Díky tomu Sazka nebude platit povinné odvody obcím (ty jen loni dosáhly 830 milionů korun).

Část výtěžku z her na výherních přístrojích ze zákona směřuje právě jim, zatímco u ostatních hazardních her si sami provozovatelé určují, na jaké veřejně prospěšné účely část svého výdělku pošle. Ministerstvo financí Sazce potvrdilo, že nemá klasický automat a může peníze posílat na stavbu haly.

Ostatní provozovatelé herních automatů však nechtějí zůstat pozadu. Společnost Synot má podobný záměr. Bude tedy moci místo obcím posílat peníze třeba na svůj prvoligový fotbalový klub ve Starém Městě.

Víc vynáší loterie
Ne každý hazard přináší svému majiteli stejný výnos. Z loterií musí provozovatel platit na výhry polovinu vsazených peněz, u automatů je to sedmdesát pět procent.

"Ale konkurence je tvrdá a většina automatů vyplácí něco přes osmdesát procent," tvrdí Vajner. Jediná oblast, kde není stanoven pevný zisk, jsou kurzové sázky. Záleží hlavně na tom, jak se sázející dokážou trefit do sportovních výsledků.