Jeden ze zakladatelů společnosti Adastra Jan Mrázek

Jeden ze zakladatelů společnosti Adastra Jan Mrázek | foto: Dan Materna, MAFRA

Adastra roste, bude IT mozkem druhé největší kanadské banky

  • 30
Nenápadná technologická společnost Adastra jede na vlně změn v řadě odvětví a roste. Kanadsko-česká firma, která se zaměřuje na správu dat a informační management, aktuálně získala obří zakázku od druhé největší banky v Kanadě Toronto-Dominion.

„Chodí k nám také středně velké firmy, které nám svěří stavbu celého systému. Na nich si děláme ostruhy a prosazujeme se u skutečně velkých firem. A tak se třeba stalo, že strategii velkých dat pro druhou největší kanadskou banku Toronto-Dominion nebude dělat IBM, Accenture ani Terradata, ale Adastra,“ pochvaluje si jeden ze zakladatelů společnosti Jan Mrázek v rozhovoru pro MF DNES.

Podle něj dnes firmy mnohem více řeší, jak využít v byznysu takzvané „Big data“, tedy velké množství informací třeba o zákaznících. Podle něj je to znát hlavně v bankách, telekomunikacích, ale také třeba ve velkých výrobních firmách.

Už dnes firma dělá pro většinu českých bank i pojišťoven, stejně jako pro mobilní operátory. A přibývají také automobilky. Zájem o „data“ a o jejich využití prý nebývale roste.

„Když jsem se před 20 lety bavil s vedením kanadských bank a snažil jsem se jim vnutit nějaké nápady ohledně informačního managementu, tak na mě koukali jak na blázna. Jaké nápady by ajťák mohl přinést představenstvu banky? IT brali jen jako něco, co řeší funkce hlavních systému, ale další možnosti vůbec nechápali. Ale dnes tím už všichni žijí,“ popisuje Mrázek, který většinu času tráví v Torontu, ale do Evropy pravidelně létá.

Firmu založili v roce 2000 a dodnes vlastní tři Češi Jan Červinka, Petr Jech a právě Mrázek, kteří dodnes patří k nejvýraznějším tvářím firmy. Mrázek v roce 1988 emigroval do Německa a později se přesunul do Kanady, kde už v 90. letech radil tamním bankám s informačním managementem.

Růst tržeb o deset procent

Právě díky němu má dnes skupina těžiště svého byznysu právě v Kanadě. Skupina Adastra dnes představuje několik firem s více než 900 zaměstnanci v pobočkách po celém světě.

„Kanada tvoří asi 50 procent našeho byznysu, Čechy jsou druhý největší trh, pak je Slovensko a Německo. Co se týče naší softwarové divize, ta se nejvíce prosazuje v USA,“ dodává. Právě ve Spojených státech chce skupina v příštích letech nejvíce posilovat.

Tržby firmě každoročně rostou. Letos firma očekává celkové globální tržby kolem 102 milionů amerických dolarů, tedy zhruba 2,5 miliardy korun. V příštím roce by pak tržby měly vzrůst o více než deset procent na 116 milionů dolarů.