Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česká ekonomika nečekaně rychle roste, firmy si věří a nakupují stroje

  • 284
Tuzemská ekonomika loni ke konci roku dupla na plyn. První odhad výsledků je tak dobrý, že zaskočil snad všechny analytiky. Trh většinou počítal s polovičním tempem růstu. Předběžné výsledky naznačují, že firmy víc investují.

"Výsledky za 4. čtvrtletí vypadají fantasticky. Na druhou stranu varujeme, že se jedná jen o předběžné údaje," říká Václav Franče z Raiffeisenbank. Podle Frančeho by měl být český růst na konci roku nejrychlejší v Evropě.

V posledních měsících hrubý domácí produkt meziročně rostl o 0,8 procenta a mezičtvrtletně dokonce o 1,6 procenta, uvedl Český statisitcký úřad (ČSÚ). "Takového tempa dosáhl naposledy před finanční krizí," podotkl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Analytici většinou čekali zhruba poloviční růst. Na druhou stranu je nijak nepřekvapil odhad vývoje celoročního výkonu ekonomiky. HDP se loni propadl o 1,1 procenta. Důležitější jsou však poslední měsíce, které napovídají, jak se situace bude vyvíjet dál.

Vadou na kráse je zatím hlavně fakt, že první výsledky nemusí být přesné. Podle ekonoma České spořitelny Davida Navrátila například ukazují, že spotřeba domácností meziročně stagnovala, což neodpovídá dříve zveřejněnému vývoji maloobchodních tržeb. Ty rostly díky důvěře lidí v ekonomiku, ale pomohly jim i intervence ČNB.

Firmy se přestávají bát investovat

Díky čemu ekonomika na konci loňského roku rostla, víme jen přibližně. Struktura HDP bude známa až po revizi. Zdá se však, že firmy více investují, a to zejména do dopravních prostředků a strojního vybavení. Je možné, že impulsem je zlepšování stavu evropské ekonomiky a zejména té německé, kam směřuje nejvíce exportovaného zboží.

Pokud by se potvrdilo i v dalších výsledcích, že HDP natolik pomáhají fixní investice, ukazovalo by to podle Frančeho na robustnost ekonomického oživení. "Indikovalo by to, že firmy jsou optimistické ohledně poptávky a investují do strojového vybavení," řekl.

V posledních měsících minulého roku zároveň firmy vytvářely větší zásoby. Podle ČSÚ je za tím zvýšení výběru spotření daně v posledním čtvrtletí. "Ale nejde přitom o nic jiného než o nakoupení kolků do zásoby, než dojde ke zvýšení spotřební daně od ledna letošního roku," vysvětlil David Navrátil.

"Příznivě k vývoji HDP přispěl také zahraniční obchod. Spotřeba domácností i vlády zhruba stagnovala," dodal David Marek z Patria Finance.