Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Inflace byla loni rekordně nízká, růst HDP nezpomalil ani na konci roku

  • 26
Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 0,3 procenta, o rok dříve byla 0,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2003. Mírně zdražily pouze služby, ceny zboží zůstaly stejné. Zanedbatelný růst cen šel ruku v ruce s prudkou rychlostí české ekonomiky. Ta ve 3. čtvrtletí podle zpřesněných údajů vzrostla meziročně o 4,7 procenta.

V prosinci spotřebitelské ceny meziročně stouply stejně jako v listopadu o 0,1 procenta, meziměsíčně o 0,1 procenta klesly. Analytici ale očekávali zrychlení meziroční inflace na 0,2 procenta, meziměsíčně měly podle nich ceny stagnovat nebo mírně klesnout.

Jak se měnily ceny

Meziroční vývoj cen v prosinci ovlivnilo výraznější zlevnění potravin a nealka a menší pokles cen v dopravě. Lidé méně zaplatili proti prosinci 2014 například za pekárenské výrobky nebo některé mléčné výrobky. Benzin a nafta byly v prosinci levnější o 15,1 procenta, uvedl ČSÚ.

Proti předloňskému prosinci naopak zdražily tabákové výrobky a alkohol. Stouply i ceny vodného, stočného, tepla a zvýšilo se i nájemné. Více si lidé připlatili i za dovolené nebo stravovací služby.

Zlevnění potravin a nealkoholických nápojů a dopravy ovlivnilo i meziměsíční vývoj cen. Proti listopadu zbyla levnější zelenina, nealkoholické nápoje, jogurty nebo čokoláda. Méně stálo i maso a dál zlevňovaly pohonné hmoty.

Průměrná inflace za celý rok 2015 dosáhla 0,3 %. Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je inflace velmi nízká v důsledku vývoje cen komodit, zejména pak ropy.

„V letošním roce by měla celková inflace zamířit nahoru: proti dalšímu poklesu inflace by měly působit jak statistické efekty meziročního srovnání vývoje cen ropy a potravin, tak cyklická pozice české ekonomiky. V ekonomice dál poroste využití kapacit včetně pracovní síly, což například povede ke zrychlení růstu mezd,“ říká Jáč a dodává, že pro letošní rok očekává celoroční průměrnou inflaci zhruba na úrovni 0,6 %.

„Propad cen energetických surovin je pro českou ekonomiku pozitivní, nicméně nízko-inflační vývoj znamená, že ČNB bude s uvolněním kurzu koruny vyčkávat dle naší nové prognózy až do začátku roku 2017,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Obchodníkům rostou tržby

Tržby v českém maloobchodě v listopadu zrychlily meziroční růst na 6,8 procenta, v říjnu rostly o 5,6 procenta. Dařilo se tradičně zejména internetovým obchodům, ty rostly meziročně o 19,9 procenta.

Za prodej pohonných hmot utržili obchodníci ve srovnání s loňským listopadem o 12 procent více, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 procenta více a tržby za prodej potravin se zvýšily o 2,9 procenta.

Obchodníci utržili více peněz například za počítačová a komunikační zařízení, sportovní potřeby, farmaceutické a kosmetické zboží, potřeby pro domácnost nebo oděvy a obuv. "Tržby v prodejnách s potravinami se také zvýšily, i když nižším tempem než v prodejnách se spotřebním zbožím," uvedli statistici.

Firmy zvyšují zisky, lidé spotřebu

Česká ekonomika rostla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 4,7 procenta. Poslední odhad statistiků z konce listopadu uváděl pomalejší růst HDP, a to 4,5 procenta. Zpřesněné údaje teď zveřejnil Český statistický úřad. Proti předchozímu čtvrtletí ekonomika stoupla o 0,7 procenta, v listopadu ČSÚ uváděl 0,5 procenta. Statistici odhad zpřesnili kvůli novým údajům za sektor vládních institucí, zejména daní z produktů.

Ziskovost podniků ve třetím čtvrtletí vzrostla na 50,2 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než před rokem. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,7 procenta, což je o jeden procentní bod vyšší tempo ve srovnání s růstem reálných příjmů.

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele byl ve třetím čtvrtletí 22 129 korun, z toho 3 682 Kč tvořily individuální služby a zboží od vládních a neziskových institucí. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele byla 20 690 korun.

Míra úspor 9,1 procenta byla o 0,1 procentního bodu nižší než před rokem. Míra investic u domácností meziročně poklesla na 8,1 procenta, u nefinančních podniků naopak vzrostla na 32,7 procenta.

,