Česká spořitelna se chce stát jinou bankou

Česká spořitelna zahájila program transformace, který jí má přinést nové klienty a klientům novou úroveň servisu a služeb. Banka chce zjednodušovat postupy při poskytování úvěrů, jednotlivým klientským skupinám hodlá nabízet balíčky produktů, držitelé karet se dočkají věrnostních programů a jiných bonusů. Spořitelna plánuje zprovoznění telefonního centra, které bude klientům sloužit 24 hodin 7 dní v týdnu.

"Naši zákazníci mohou očekávat zkvalitnění služeb, profesionálnější přístup a uvážlivé poskytování úvěrů drobným klientům stejně jako  malým a středním podnikům. Příštích 18 měsíců bude pro ústav obdobím zásadních změn,“ uvedl generální ředitel České spořitelny Jack Stack.

Výsledkem by mělo být další posílení role spořitelny na českém bankovním trhu. "Česká spořitelna se chce sát nejlepší retailovou bankou (zaměřenou na drobné klienty - pozn. red.) v České republice," řekl Stack.

Zvyšovat spokojenost klientů se bude banka snažit prostřednictvím celé řady kroků. Zřízena bude např. funkce ombudsmana pro řešení stížností klientů.

Vedle toho bude banka provádět pravidelné čtvrtletní vyhodnocení  kvality služeb s tím, že na základě výsledků bude pružně přijímat korekce ve své činnosti.

Každý zaměstnanec banky projde školením v oblasti kvality služeb. Spořitelna také zdokonalí cross - selling produktů (vzájemná nabídka produktů jednotlivých dceřinných firem v jejich pobočkách) celé skupiny České spořitelny.

Zlepšováním nabídky a kvality služeb pro klienty sleduje své cíle i banka, resp. akcionáři. Do konce roku 2002 chce ústav zvýšit příjmy o 16 procent.

Počet zaměstnanců se sníží na 14 200 do konce tohoto roku. V letech 2001 až 2002 se personál banky bude redukovat o 10 až 15 procent každým rokem.

Transformační program s názvem Naše spořitelna započal již v červenci a trvat by měl 18 měsíců, tedy do konce příštího roku.

Prostřednictvím České spořitelny hodlá její majoritní vlastník Erste Bank Sparkassen podporovat rozvoj bytové výstavby částkou 10 miliard korun.

České podniky a zemědělský sektor mohou počítat s podpůrným programem v objemu dalších 10 miliard, kapitálová podpora českým firmám a zakládání nových společností prostřednictvím fondu rizikového kapitálu dosáhne 1 miliardy korun.

Sponzorská podpora sociálních, kulturních a vzdělávacích projektů se v následujících 5 letech dočká finanční injekce ve výši 200 milionů korun.

Plány České spořitelny, které provádí její vlastník, rakouská Erste Bank