V první fázi by mělo jít o útočné pušky, později také o pistole.

V první fázi by mělo jít o útočné pušky, později také o pistole. | foto: Zdeněk Němec.MAFRA

Česká zbrojovka brousí kolem Egypta. Chce tam rozjet výrobu pistolí

  • 26
Egypt (Od zvláštního zpravodaje) - Největší tuzemský producent pistolí Česká zbrojovka chce výrazně posílit v regionu severní Afriky a Blízkého východu. Uherskobrodský výrobce má našlápnuto k rozsáhlé spolupráci s egyptským státem v oblasti přezbrojení policie a armády. A nemusí být zdaleka jedinou tuzemskou firmou, která se v tradiční regionální velmoci prosadí.

Nejvyšší představitelé Egypta vyhlásili rozsáhlé investice do obrany, energetiky, či vodohospodářství. Výraznou roli by přitom mohly sehrát také české firmy. Alespoň se na tom shodli český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a egyptský ministr pro vojenskou výrobu Mohamed Asár během státní návštěvy egyptské metropole.

Tu ministr Zaorálek absolvoval v doprovodu podnikatelů, zejména z oblasti zbrojního průmyslu, energetiky, lékařské techniky či potravinářství.

„České firmy mají v Egyptě historicky dobrý zvuk a postavení, tudíž se zde otvírají pro firmy značné příležitosti. Z jednání mám dobrý pocit, nicméně firmy si to nakonec budou muset vybojovat samy,“ uvedl Zaorálek během státní návštěvy.

Významný projekt se rýsuje zejména České zbrojovce, tradičnímu výrobci ručních palných zbraní z Uherského Brodu (profil České zbrojovky můžete číst zde). Ta by na základě poskytnuté licence mohla rozjet výrobu zbraní přímo na území Egypta.

„Naše představa je taková, že bychom na základě licenční dohody poskytli know how pro montáž, výrobu a servis našich produktů v rámci státního egyptského výrobního podniku s označením MF54,“ popisuje generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

Příběhy českých značek: Zbrojovka vyráběla i části traktorů a šicí stroje

V první fázi by mělo jít o útočné pušky, později také o pistole s označením P07 a P09. Kovařík je zatím opatrný, podle něj se o projektu rozhodne do několika týdnů, neboť první útočné pušky právě míří do Egypta na testování. Ani přesná forma kontraktu tak zatím není jasná.

„V první fázi by se zbraně vyráběli u nás a byly montovány egyptskými odborníky. V druhé fázi už by k samotné montáži docházelo tady s tím, že součásti vyráběli v Česku. A nakonec by se část součásti vyrábělo zde, část v Česku a v Egyptě by se zbraně montovaly,“ naznačuje možný scénář Kovařík.

Firma by tak z části měla peníze za vyvezené součásti z Česka a pak na základě licenčních podmínek také z každé prodané zbraně vyrobené v Egyptě. O ekonomických parametrech zatím Kovařík mluvit příliš nechce s tím, že je to předčasné.

„Pan ministr Asár nás informoval o potenciálu zdejšího trhu, který je v řádech stotisíců kusů pušek a pistolí. Na potenciální tržby se to vyčísluje těžko, ale řádově může jít o stovky milionů euro ze střednědobého výhledu v příštích pěti až deseti let,“ zamýšlí se šéf Zbrojovky.

Sto tisíc pistolí už nosí vojáci a policisté

Zbrojovka ostatně má na čem stavět. Už teď jsou mezi egyptskými policisty a vojáky desetitisíce zbraní s rodným listem z Uherského Brodu. „Česká zbrojovka do Egypta jen za posledních pět let dodala sto tisíc pistolí, několik tisíc škorpionů,“ upřesňuje manažer.

Firmě před lety v Egyptě přitom výrazně pomohl postoj českého státu. Po vypuknutí takzvaného Arabského jara v roce 2011 a pádu tamního prezidenta Husního Múbaraka totiž Evropská unie vývoz zbraní do Egypta zakázala.

I přes hrozící sankce však Česká republika a zejména ministerstvo zahraničí vývozní licence Zbrojovce udělila. „Podle mě to bylo logické a správné rozhodnutí. Šlo přeci o to, vyzbrojit policisty a vojáky, a zajistit tak bezpečnost místních i turistů,“ hájí tehdejší postoj vlády zbrojař Kovařík.

Pro Zbrojovku je dnes Egypt zdaleka největším trhem v regionu, a pokud se všechny náznaky a plány naplní, jeho význam se ještě zvýší. „Kdyby to opravdu dopadlo tak, jak egyptský pan ministr naznačoval, tak bychom museli až zdvojnásobit výrobu v Česku, ale až takový optimista zase nejsem,“ říká s úsměvem Kovařík.

Česká zbrojovka loni vyrobila a prodala přes 250 tisíc kusů zbraní. Tržby jí podle Kovaříka překročily 3,4 miliardy, což představuje meziroční růst o čtyři procenta, a odhadovaný zisk před zdaněním bude přes 500 milionů korun. Vůbec největším odbytištěm pro uherskobrodského výrobce, který zaměstnává přes 1700 lidí, nadále Spojené státy.

Ale i další tuzemské firmy mají prý blízko k egyptským obchodům. Zatím spíše neoficiálně se hovoří o instalaci moderní výrobní linky na takzvané zápalky do munice pro dalšího egyptského státního zbrojního výrobce. K němu má údajně blízko vlašimský výrobce střeliva Sellier & Bellot.

Obchodníci z Omnipolu kromě jiného přivezli egyptské straně ukázat také koncept modernizovaného lehkého tréninkového letounu z dílny Aera Vodochody L39NG. S jakým výsledkem ale zatím nikdo komentovat nechtěl. Staré Albatrosy totiž egyptská armáda v minulosti využívala a některé stále využívá.

Jak se rodí pistole. Prohlédněte si zbrojovku: