Největší český výrobce léků Zentiva by měl být do tří let součástí něčeho většího. Ilustrační foto.

Největší český výrobce léků Zentiva by měl být do tří let součástí něčeho většího. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Česká Zentiva se rozštěpila, šéfové přešli do nové firmy

  • 12
Česká Zentiva, a.s., největší tuzemský výrobce léků, se rozštěpila. Své nejvyšší vedení společně s administrativou čítající téměř tři sta lidí přesunula do nově založené společnosti Zentiva Group, a.s., která se stane novou řídící centrálou celé farmaceutické skupiny.

Tento krok má firmě, která se z Česka postupně rozrostla na Slovensko, do Rumunska a Turecka, přinést jasnější styl vedení a lépe roztřídit finanční toky mezi jednotlivými státy.

Má také jasně vymezit odpovědnost za hospodářské výsledky, které byly v Česku a Rumunsku v posledním roce výrazně horší a které s padající cenou akcií vedly ke dvěma zatím neúspěšným pokusům o převzetí společnosti.

Ve středu vedení Zentivy na mimořádné valné hromadě odmítlo nabídku od francouzské farmaceutické společnosti Sanofi-Aventis, která Zentivu ohodnotila na čtyřicet miliard korun. Podle Jiřího Michala, nejvyššího šéfa Zentivy, cena podstřeluje pozice a budoucí možnosti firmy.

První nabídku od PPF Group Petra Kellnera, která byla o desetinu nižší, odmítla Zentiva již dříve. PPF Group nabídku stáhla, výzva Sanofi-Aventis platí do 19. září a je podmíněna ovládnutím aspoň poloviny firmy. Už nyní Francouzům patří čtvrtina Zentivy, pokud jejich podíl přesáhne třicet procent, musí dát povinně novou nabídku na odkup.

Jiří Michal, který je od 1. září i předsedou představenstva nově vytvořené Zentiva Group, uvedl, že v nejbližších dnech bude osobně přesvědčovat akcionáře, proč je pro ně výhodné udržet firmu nezávislou, tedy bez většinového vlastníka.

Finanční ředitel Petr Šulc agentuře ČTK naznačil, že Zentiva bude do tří let "určitě součástí něčeho většího". Vytvoření čitelnější firemní struktury by mohlo na některé akcionáře zapůsobit a zchladit jejich bolest ze ztráty až třetiny hodnoty akcií během posledních dvou let.

Do nově vytvořené Zentiva Group přechází z české Zentivy firemní vedení, finance a další administrativa, majetkové podíly v zahraničních pobočkách a další majetek oceněný na 7,5 miliardy korun. V Zentiva, a. s., zůstane místní výroba, vývoj, prodej a marketing.

"Je to dlouhodobě plánovaný proces restrukturalizace, jehož cílem je zlepšení efektivity skupiny," říká k tomu mluvčí firmy Věra Kudynová. "Hlavním záměrem nebyly úspory finanční, umožní to srovnatelnost našich aktivit na jiných teritoriích," dodává.

Výši možných úspor z těchto změn firma nevyčíslila. Dosud se "v Praze" platily náklady na provoz celého vedení skupiny a některých zahraničních poboček. To společně s propadem na českém trhu s generiky (léčivy bez patentové ochrany) přispělo k viditelnému propadu ziskovosti české části Zentivy, vyplývá z projektu na rozdělení firmy.

Na nově vytvořenou centrálu přecházejí i ochranné známky. Za propůjčení jména Zentiva budou pobočky (kromě Turecka) platit české centrále 1,5 procenta z čistých tržeb ročně.