Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Velká bankovní trojka vydělává, ale půjde jí to čím dál hůř

  • 140
Bylo zvykem, že tuzemské banky rok od roku rostly. Do nekonečna navyšovat zisk jim ale půjde těžko. Proti zájmům jejich akcionářů jsou nízké úrokové sazby, vysoká konkurence, ne dost velká ochota lidí i firem si půjčovat nebo zpřísňující se požadavky regulátorů. Dnes české banky nejvíc vydělávají na úrocích z půjček.

Tuzemské banky patří mezi nejziskovější v Evropě, z bývalých postkomunistických zemí jsou na tom nejlíp. Přes tři čtvrtiny letošního zisku si mezi sebe rozdělila velká trojka: Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Od ledna do září vydělaly přes 31 miliard.

Jedničkou celého trhu je Česká spořitelna, která ke konci prvního pololetí držela pětinu všech úvěrů i vkladů. A za první tři čtvrtletí také vydělala nejvíc: 11,2 miliardy korun.

Zlaté časy ale skončily. „Když se dělají plány na další rok, akcionáři extrémně tlačí na to, aby výnosy meziročně rostly. Ale dnes už se růst dělá hrozně těžko,“ potvrzuje vysoce postavený manažer jedné banky, který si přál zůstat v anonymitě -říkejme mu pan B. Pokud banky chtějí minimálně zachovat zisk a výnosy jim nerostou, mají jedinou možnost, snižovat náklady.

„Nejvýraznějším faktorem ovlivňující aktuálně většinu subjektů na finančním trhu je vývoj úrokových sazeb, který dává v porovnání s předchozím obdobím mnohem menší prostor dosahovat úrokové marže. To vytváří tlak na zvyšování ostatních výnosů a snižování nákladů,“ potvrdila mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Vydělává se hlavně na úrocích

Nejvíc dnes „sypou“ úvěry. V oblasti financování ovšem také panuje největší konkurence. Banky mají totiž spoustu volných peněz, které potřebují poslat dál, tedy rozpůjčovat. Nedávná ekonomická krize úvěry zbrzdila a domácnosti spíš šetřily a finance ukládaly. Banky se tudíž přetahují o malé klienty, střední firmy i velké korporace. Poptávka po půjčkách je však nižší, než banky potřebují. 

Velká trojka má 55 procent úvěrového trhu. Zatímco ale ČSOB si svůj náskok relativně drží, Komerční banka a Česká spořitelna se podle čerstvé analýzy Banking Monitor společnosti Helgi Analytics dostávají pod tlak menších hráčů, jako jsou třeba Airbank či Equa bank.

Tahounem ve financování jsou spotřebitelské úvěry a hypotéky. Úrokové sazby jsou ale rekordně nízké. „Hypotéky má smysl dělat i v prostředí nízkých úrokových sazeb. I když výnos není takový, je to dlouhodobě stabilní úvěr. Klasické hypotéky se ale musí kombinovat s vysokomaržovými, například s hypotékami bez dokládání příjmů nebo americkými hypotékami,“ vysvětluje pan B.

Kolik letos vydělaly banky (v mld. Kč)
Česká spořitelna 11,20 
ČSOB10,54
Komerční banka9,65
UniCredit Bank ČR a SR 3,68 
GE Money Bank3,39
Raiffeisenbank 1,60 
Sberbank0,21 
AirBank0,16
Fio0,07
Equa bank- 0,25
Zunoneuvádí
Zdroj: banky; uveden čistý zisk v prvních třech čtvrtletích 2014

Snižování úrokové marže kvůli nízkým sazbám a rostoucí konkurenci podle studie KPMG představuje pro ziskovost českého bankovnictví možnou hrozbu. Klesající sazby nejsou problém jen u nových úvěrů, ale i u některých stávajících. „Třeba úvěry pro střední a malé podniky jsou často navázané na pohyblivou sazbu PRIBOR (úroková sazba, kterou si mezi sebou nabízejí banky - pozn. red.), tudíž i z nich klesají výnosy,“ upozornil pan B.

Hon na úvěry možná zbrzdí také stále se zpřísňující legislativa. „Banky dnes nejvíc trápí stupňující se regulatorní požadavky v rámci eurozóny a hrozba jejich dalšího nárůstu, která zvyšuje nároky na neproduktivní kapitál a náklady,“ uvedla za Českou spořitelnu Klára Pačesová.

Klesají také výnosy z poplatků. Navíc, aby si klienta udržely a nabídly mu co nejširší služby, musejí banky při životě držet i ztrátové služby. „V současnosti je obtížná situace především v oblasti vkladů, kde v některých případech může dojít vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám i k záporným maržím,“ podotkl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.