Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Britský obr National Express míří na české železnice. Lákají ho soutěže

  • 90
Chystané tendry na železniční a autobusovou dopravu, kterou objednávají kraje a stát, přilákaly do Česka dalšího velkého zahraničního hráče. Pobočku zde založil National Express, druhý největší soukromý dopravce v Evropě. Jeho průnik na české koleje řídí Jan Paroubek, který má zkušenosti z firem RegioJet i Leo Express.

Britská společnost National Express se rozhodla rozšířit řady tuzemských konkurentů přes svou německou pobočku. U sousedů Britové nedávno v soutěžích získali první dvě velké zakázky na provoz tratí, avšak základy jejich tamního úspěchu tvoří především autobusový byznys.

"V tuto chvíli nás v Česku zajímají jen vlaky," řekl Tobias Richter z National Express. Vyloučil současně, že by se firma pustila do vlaků na komerční riziko, počítá jen s účastí v soutěžích u krajů a státu.

Firma už v Česku založila svoji pobočku National Express CZ, jejímž jednatelem se stal Jan Paroubek. Ten má s rozjezdy nových železničních dopravců bohaté zkušenosti, protože pomohl dostat na koleje RegioJet i Leo Express, odkud loni na podzim odešel.

Nové dopravce lákají slibované tendry na železniční dopravu

Podle Paroubka stojí za příchodem National Expressu očekávané tendry na železniční dopravu, kterých by se dopravce rád zúčastnil.

"První kroky v liberalizaci železniční dopravy zde již proběhly a v nejbližší době se očekává příchod výběrových řízení, která bude vypisovat ministerstvo dopravy na zajištění dálkové železniční dopravy," uvedl Paroubek.

Soutěže na provozovatele objednaných vlaků se však zadrhávají. Vláda sice už v září schválila nový plán tendrů na rychlíky, ale ministerstvo dopravy pod vedením Zdeňka Žáka od té doby žádnou soutěž nevyhlásilo. Podle informací MF DNES jsou přitom tendry prakticky připravené. Rodící se vláda v koaliční smlouvě uvádí, že bude vytvářet "další nutné podmínky pro efektivní a nediskriminační liberalizaci trhu".

Současně však chce posílit roli státních Českých drah a také zřídit nezávislého regulátora na železnici. Pokud by se čekalo na jeho vznik, nabralo by otevření českých kolejí další zpoždění.

V Česku již funguje německá Arriva

Zatím první ministerský tendr skončil fiaskem: přihlásily se do něj jen RegioJet a Arriva, dcera německých Deutsche Bahn, která byla vyřazena pro nesplnění podmínek. Soutěž se nakonec zrušila. Na dotovaných tratích tak Českým drahám vyrostla konkurence jen v několika případech, převážně v Karlovarském a Libereckém kraji.

Ze zahraničních dopravců se v Česku nejvíc angažuje právě Arriva, která si čistila trh i dvěma nákupy. V minulosti pohltila firmu Abellio, dceřinou společnost nizozemských drah, a loni koupila i tuzemskou Veolii. RegioJet, který dlouhodobě za otevření železnice bojuje, se potýká s nedůvěrou bank kvůli ztrátovosti linky Praha - Ostrava.

Dopravci se o soutěž na veřejnou dotovanou dopravu zajímají, což ukázal příklad z Liberce. Nabídku na krajského autobusového dopravce podalo celkem 13 firem.
Už teď se přitom ukazuje, že i jejich nejvyšší nabídka je levnější, než kolik platí kraj dosud. Konkurence může přinést krajům a státu nejen nižší ceny než v nevysoutěžených smlouvách, ale i podstatně lepší kvalitu služeb.

"National Express je společnost výrazně orientovaná na kvalitu poskytovaných služeb, její účast v soutěžích jistě přinese i další pozitivní prvky, ze kterých následně budou těžit hlavně zákazníci, tedy cestující," slibuje Paroubek.