České dráhy se vrhly na šetření, neposlušné strojvůdce hlídají přes GPS. Ilustrační snímek

České dráhy se vrhly na šetření, neposlušné strojvůdce hlídají přes GPS. Ilustrační snímek | foto: Jindřich Berounský

Dráhy hledají úspory, nešetrné strojvůdce chtějí hlídat přes GPS

  • 486
Nové vedení Českých drah se pustilo do velkého úklidu v účtech. Plánem je vytvoření rezerv v řádech stovek milionů korun. Dráhy nyní řeší, na čem ušetřit. Jedním z řešení je nasazení GPS zařízení do všech lokomotiv. První výsledky už stačily ukázat, že někteří strojvedoucí třeba nechávají zbytečně běžet motor, aby přišli do vyhřáté kabiny.

Půl roku po odchodu managementu Petra Žaludy z Českých drah spouští národní dopravce další vlnu šetření i účetní čištění firmy. "Musíme to udělat, aby účetnictví odpovídalo realitě. V podstatě je to takový generální úklid," vysvětluje generální ředitel Dalibor Zelený. Podle něj předchozí vedení například nevytvářelo rezervy na některé problémové záležitosti, jako je arbitráž se Škodou Transportation. "Vytváříme rezervy v celkové hodnotě zhruba 600 milionů korun," dodal Zelený.

Ale výsledek hospodaření společnosti za loňský rok podle něj teď není to nejdůležitější. "Dali jsme účetnictví do pořádku a přestali si jako firma lhát do kapsy - to banky vysoce ocenily," podotkl Zelený. Jeho předchůdce chyby odmítá. "Byli jsme auditovaní, žádné připomínky nebyly," říká Žaluda. Opravné položky na arbitráž považuje za zbytečné, protože vidí velkou šanci na vítězství ve sporu.

Národního dopravce tíží hlavně velké dluhy ve výši 25 miliard korun, které jsou podle současného šéfa způsobené množstvím nákupů nových vozů. Dráhy současně spouští další vlnu šetření. V letošním podnikatelském plánu počítají s celkovými úsporami v nákladech kolem 200 milionů korun. Podle místopředsedy představenstva Daniela Kurucze se o ně zaslouží například desetinové seškrtání nákladů na marketing či čtvrtinová úspora u právních služeb.

Nižší útraty však dráhy plánují i za úklid a čištění vlaků. "Nejde o to, že bychom vlaky méně uklízeli. Chystáme však novou soutěž na čisticí firmy, která by měla přinést úsporu," vysvětlil Kurucz.

Kontrola strojvedoucích ukázala nedostatky

Dopravce také začíná intenzivněji řešit spotřebu nafty ve svých lokomotivách a motorových vozech. Spotřeba se totiž u stejného typu někdy liší i o desítky procent. Proto, podobně jako například kamionoví nebo autobusoví dopravci, začnou České dráhy monitorovat pohyb lokomotivy i její spotřebu.

"Máme pocit, že stejná mašina se stejným počtem vozů by měla mít za srovnatelných provozních podmínek zhruba stejnou spotřebu. Zatím to tak není," upozorňuje místopředseda představenstva Daniel Kurucz. Dráhy už na prvních deset lokomotiv instalovaly speciální měřicí zařízení a současně začaly sledovat polohu vlaku prostřednictvím GPS zařízení.

Výsledky této operace vedení společnosti překvapily: ukázalo se, že někteří strojvedoucí najedou i několik kilometrů denně zbytečně, nebo nechávají naprázdno běžet motor, aby přišli do vyhřáté lokomotivy. Dalším důvodem rozdílné spotřeby mohou být i krádeže nafty. "Rozdíl dosahuje v průměru sedmnáct procent," upřesnil Kurucz.

U velkých motorových lokomotiv, které táhnou třeba pět vagonů, se přitom spotřeba běžně pohybuje okolo dvou litrů na kilometr. Tomu odpovídá i velikost jejich nádrží, která u některých typů přesahuje i tři tisíce litrů.

I malá úspora přinese stovky milionů

Ve hře tak nejsou malé částky: České dráhy ročně projedou a protopí naftu zhruba za dvě miliardy korun. I desetiprocentní úspora tak může znamenat snížení nákladů o stovky milionů korun. Dráhy se už snaží šetřit například vyřazením nejstarších lokomotiv s nejvyšší spotřebou nebo zkracováním souprav. První výsledky měření navíc odhalily, že některé lokomotivy jsou velmi málo využité, a je otázka, zda je dopravce dál potřebuje.

Podle Kurucze by měla měřicí zařízení a GPS postupně být na všech vlacích. Firma zatím nečeká, že by po vzoru některých soukromých dopravců vázala spotřebu paliva na výši mzdy.

Podle šéfa železničních odborů Jaroslava Pejši je zavádění sledování spotřeby přínosem. "Mělo by to zamezit krádežím nafty i zbytečnému plýtvání," říká. S úsporou naopak nelze příliš počítat u nové soutěže na tříletý kontrakt dodávky nafty.

Současná smlouva s Unipetrol RPA skončí v polovině roku. Kvůli zdražení nafty však dráhy letos očekávají zhruba dvanáctiprocentní růst nákladů v dieselové trakci.