Ředitel Prvních brněnských strojíren ve Velké Bíteši Milan Macholán.

Ředitel Prvních brněnských strojíren ve Velké Bíteši Milan Macholán. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sankce zasáhnou i české firmy. Jejich motory už nesmějí do ruských dronů

  • 1188
Sankce, které Evropská unie uvalila na Rusko, zahrnují i zákaz exportu obráběcích strojů či motorů do modelů letadel. České firmy jich přitom vyvážejí za miliardy korun a Rusko je hlavním partnerem pro některé z nich, například pro výrobce high-tech letecké technologie První brněnskou strojírnu (PBS).

Z Velké Bíteše na Žďársku, kde PBS sídlí, každoročně směřují na Východ energetické jednotky, proudové motory nebo třeba malé motory pro bezpilotní letadla v hodnotách desítek i stovek milionů korun.

Vedení společnosti s 760 zaměstnanci proto obzvlášť bedlivě sledovalo vleklá jednání zástupců evropských zemí o sankcích vůči Rusku, na kterých se včera v Bruselu dohodly země osmadvacítky.

Pro PBS však neskončila dobrou zprávou. Sankce se totiž budou týkat vedle bankovnictví či energetiky také zákazu vývozu vojenského materiálu a hlavně takzvaného zboží a technologie dvojího užití, které jsou určeny primárně k civilním účelům, lze je však použít také při konstrukcí zbraní. A právě do této kategorie se řadí i produkty bítešské PBS. „Znamenalo by to ztráty od desítek do stovek milionů korun. Rusko je pro nás největší trh a je to důležitá část našeho výrobního programu,“ říká generální ředitel PBS Milan Macholán.

Zatímco zbraní exportuje Česká republika do Ruska poměrně zanedbatelné množství - v minulém roce se podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu vyvezl vojenský materiál za zhruba 117 milionů korun - právě duální technologie mohou být oblastí, která na tuzemský průmysl tvrdě dopadne.

Evropský seznam zboží dvojího užití totiž čítá 269 stran a obsahuje stovky položek od strojírenských výrobků přes chemikálie, software až po motory do letadlových modelů, které vyrábí řada českých firem. Export zboží ze seznamu je možný jen s povolením Ministerstva průmyslu a do problémových oblastní se neuděluje vůbec.

„Vývozy do rizikových teritorií jsou posuzovány případ od případu. Co se však týká třeba Íránu a Sýrie, je vývoz zboží dvojího použití zakázán,“ upozorňuje Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva. Nově by k těmto zemím mělo přibýt i Rusko. 
Podle ministerstva se v minulém roce vyvezly duální technologie a zboží za více než sedm miliard korun a nejčastěji žádali exportéři právě o povolení k vývozu do Ruska.

„Embargo na duální technologie zacloumá s výrobci tak, že se s tím budou deset let srovnávat. Jde třeba o Kovosvit MAS Sezimovo Ústí nebo  TOS Varnsdorf,“ varuje prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Podle výrobců firmy sice výpadek přežijí, bude to však za cenu částečného utlumení výroby, případně i propouštění.

„Věřím, že bychom našli odbyt jinde, ale ne hned a ne v takových objemech. Všechno má svůj vývoj a zejména v letectví to potřebuje i čas. Než získáte certifikát pro výrobek do konkrétního vrtulníku nebo letounu, tak to trvá roky,“ dodává Macholán.