České pojišťovně vládne PPF a Cespo, spolu nabízí odkup akcií

P r a h a - Menšinový akcionáři dominantní České pojišťovny budou moci prodat své akcie skupinám PPF a Cespo. Vykupovací cenu viceprezident společnosti PPF Jaromír Prokš prozatím nesdělil. Podle vývoje na burze v posledním půl roce by se podle makléřů měla cena vykupovaných akcií pohybovat kolem 2500 korun. Důvodem veřejného odkupu je skutečnost, že skupiny PPF a Cespo podepsaly minulý týden smlouvu o jednání ve shodě a společně kontrolují majoritních 52 procent akcií největší pojišťovny v zemi.

"Skupiny chtějí v pojišťovně zůstat dlouhodobými investory. Pokud někdo spekuloval na prodej akcií strategickému investorovi, bude asi zklamán a veřejný odkup je pro něho cestou, jak z toho ven," řekl Prokš.

Druhým největším akcionářem pojišťovny je Fond národního majetku, který jedná ve shodě s Komerční bankou a společně kontrolují 40 procent akcií. Zda fond využije možnosti a akcie prodá při veřejném odkupu není jasné.

"To je otázka pro vládu. Ta rozhoduje o privatizace, fond ne," reagoval šéf FNM Jiří Havel.

Manažersky bude pojišťovnu podle dohod nadále kontrolovat skupina PPF.  Ta navíc podle Prokše jedná s vlastníky skupiny Cespo o jejím převzetí.

Ve společnostech Cespo Holdings a CESPO, které jsou registrované v Nizozemsku, skončilo 32 procent akcí České pojišťovny, které na jaře skupině PPF prodala Investiční a Poštovní banka a jí ovládaný Bankovní Holding.

Rozdělením balíku mezi dvě společnosti, přičemž ani jedna nemá přes dvacet procent, se skupina PPF vyhnula tomu, aby nákup podléhal schválení Ministerstva financí. "Bylo to tak administrativně jednodušší," řekl Prokš.

Mimo schvalovací pravomoci ministerstva má proběhnout i připravované převzetí skupiny Cespo. Kdo jsou vlastníci skupiny Cespo odmítl viceprezident PPF sdělit s tím, že nemá souhlas ke zveřejnění jmen.

Důvodem, proč akcie nejdříve koupily holandské společnosti, s jejichž vlastníky teď PPF jedná o převzetí, bylo podle Prokše i to, že skupina PPF neměla v době odkupu akcií dostatek peněz.

Kolem prodeje akcií ze skupiny Investiční a Poštovní banky však dodnes probíhají soudní spory mezi PPF a ČSOB, která v červnu koupila IPB i s tímto sporem.

ČSOB se domáhá 1,6 miliardy korun za prodej akcií, které naopak PPF drží jako sankční poplatek za pozdní dodání akcií. PPF navíc podle důvěryhodných informací žádá od ČSOB dalších 400 milionů korun sankčního poplatku, protože celková výše pokuty měla být stanovena na dvě miliardy korun.