České zbraně letos objevily Indonésii

  • 1
Českým zbrojařům se letos daří prodávat do ciziny lépe než loni. Exporty sice stouply jen o deset milionů korun, ale po několika letech je to poprvé, co neklesají. Objevil se také nový velký zákazník - Indonésie. Stala se pátým největším kupcem českých zbraní.

Předčila svým zájmem tradičnější země, jako je sousední Polsko či Velká Británie.

Od začátku roku do konce letošního léta podle záznamů celníků vyvezly české firmy do Indonésie zbraně za téměř šedesát milionů korun. Indonésie je významným hráčem na poli obchodu s vojenským materiálem.

Kromě Američanů, kteří jí zbraně neprodají, tam vyváží většina zbrojních velmocí - v první řadě Rusko. USA uvalily na Indonésii zbrojní embargo v roce 1999 a dosud jej nezrušily, přestože americká vláda zemi chválí za její tvrdý postup vůči atentátníkům z loňského i letošního roku.

"Přes atentáty vyvážet do Indonésie je v posledních dvou letech snazší. Nemám přesné informace o těch konkrétních obchodech, ale nejpravděpodobnější je, že odběratelem českých zbraní bude vláda či státní bezpečnostní složky," říká šéf Asociace obranného průmyslu ČR Jiří Hynek.

Žebříčku největších kupců českých zbraní tradičně kralují Spojené státy, které do letošního srpna koupily od Česka zbraně za víc než půl miliardy korun.

Aktivisté žádají lepší kontrolu
Česko se před několika lety rozhodlo, že pomůže OSN lépe sledovat obchodování s ručními a lehkými zbraněmi. Ty jsou rizikové vzhledem k rostoucí hrozbě terorismu.
Ačkoli už tři roky za sebou česká vláda publikovala, kam a v jakém množství zbraně Česko vyváží, letos si část informací nechala pro sebe. Z národní zprávy zcela vypadl seznam zemí, do nichž české zbraně putovaly.

Loni bylo Česko kritizováno mezinárodními nevládními organizacemi za to, že ve velkém prodává pistole a pušky do Jemenu. Ten je považován za zemi, odkud se snadno dají zbraně vyvézt ilegálně na trhy, které jsou obchodníkům zapovězeny embargem.

Letos podle celních statistik Jemen vůbec mezi kupci nefiguruje. Organizace, jako je Transparency International a Amnesty International, proto tento týden odstartovaly kampaň, která má tlačit na české orgány a politiky, aby se na obchody se zbraněmi zaměřili a nedrželi v tajnosti informace o vývozu zbraní ze země.

"Chceme, aby ČR publikovala podrobnější zprávy o vývozu ručních zbraní. Ty informace mají být dostupné veřejnosti," říká Barbora Pěchotová z Transparency International.

Upozornili protoministra zahraničních věcí, že vláda letos opomněla ve zprávě uvést země, kam čeští zbrojaři ruční a lehké zbraně vozí. "Hodláme plnit naše závazky. To znamená, že chybějící údaje budou do zprávy zahrnuty," reagoval na výzvu Transparency nový náměstek ministra zahraničí Jan Winkler, který nedávno prohlásil, že zprůhlednění obchodů se zbraněmi si bere za svůj úkol.

Ruční zbraně jsou nejčastější vývozní artikl českých obchodníků se zbraněmi. "Řekl bych že ten drobný nárůst vývozu budou spíš právě policejní pistole," potvrzuje Hynek. Podle něho by se čeští zbrojaři měli zaměřit na hi-tech vojenskou techniku.

"Je to trend, konvenčních zbraní je po studené válce na světě dost. Zajímavější je zboží, které to staré modernizuje: systémy řízení palby či lokace, inteligentní munice, výpočetní technika," dodává.