Kromě jízdních vlastností a technologií, které by se mohly prověřovat u nás,...

Kromě jízdních vlastností a technologií, které by se mohly prověřovat u nás, jde také o akustiku, emise atd. | foto: BMW

BMW investuje v Česku miliardy do testovací centra pro samořiditelná auta

  • 19
Česko má velkou šanci stát se v budoucnu jedním z velkých center vývoje i výroby elektromobilů či samořiditelných aut. Do tuzemska už míří velké investice do nové mobility. Testovací okruh za miliardy zvažuje v Česku vybudovat německá automobilka BMW.

Po velké investici společnosti Valeo, která v Praze vyvíjí technologii pro autonomní řízení, vážně zvažuje investici v Česku také automobilka BMW.

O jednání se v rozhovoru pro MF DNES zmínil ministr financí Ivan Pilný. Ten na dotaz ohledně další politiky přidělování investičních pobídek uvedl jako vzor dohodu s GE Aviation, která zde chystá velké vývojové centrum pro letecké motory, které tu bude i vyrábět (více zde).

„Podobná dohoda je s BMW, které tu chce udělat testovací středisko na nové automobily. Nejde tedy o montovny,“ řekl Pilný bez dalších informací. Jednání potvrdily MF DNES i další zdroje.

CzechInvest, který se zahraničními investory jedná o podmínkách vstupu do Česka a případných pobídkách, odmítl informace jakkoliv komentovat. „Obecně platí, že konkrétní jména nekomentujeme,“ uvedla tisková mluvčí Petra Menclová. Mluvčí BMW Saskia Essbauerová reagovala podobně, informaci však nevyvrátila. „Nekomentujeme mediální spekulace,“ odpověděla na dotaz.

Podle informací MF DNES může plán BMW souviset s už dříve oznámeným záměrem ministra dopravy Dana Ťoka vybudovat v Česku testovací okruh pro samořiditelné vozy. O jeho umístění není dosud rozhodnuto, ale spolupráce se silnou automobilkou by mohla jeho start výrazně urychlit.

„V příštím roce bude také zadána studie proveditelnosti testovacího polygonu (zkušebních tratí) a zařízení pro testování reálných scénářů silničního provozu, komunikace mezi vozidly a komunikace vozidel s dopravní infrastrukturou,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Zájem o testování autonomních vozidel ve městě dosud projevila města Ústí nad Labem a Mladá Boleslav, která mají podle Neřolda zájem vymezit na základě svých kompetencí trasy na území města, jež budou vybaveny příslušnou technologií.

Česko investory táhne

Automobilka BMW už dříve oznámila velké investice do nových technologií v řádu miliard eur. Pro Česko hraje nejen dobrá zkušenost investorů, ale i geografická blízkost k závodům v Mnichově a především v Lipsku, kde se vyrábějí elektromobily této značky, a na případné testování by to neměla firma tak daleko.

Podle informací MF DNES jsou ve hře lokality v Ústeckém a Karlovarském kraji.

CzechInvestu se daří lákat do Česka čím dál více vývojových investic v automobilovém průmyslu. Loni se pro rozšíření vývoje rozhodl například Bosch, velké centrum na vývoj technologií pro samořiditelné vozy má od loňska Valeo (více zde).

Před spuštěním jsou přitom další investice, které souvisí s novými typy mobility. Na podzim má spustit výrobu v Pardubicích japonská společnost Central Glass, která vyrábí elektrolyty do baterií pro elektromobily. Od března v Ostravě působí společnost A123 Systems, která vyrábí startovací lithium-iontové baterie.

Hlavně nezaspat dobu

Zatímco ze statistik výrobců automobilů přicházejí v Česku každý rok nová a nová rekordní čísla, pokud Česko včas nezachytí dramatické změny v celém oboru směrem k elektromobilům a samořiditelným technologiím, může se z aut stát u nás okrajový byznys.

I proto už vznikla meziresortní skupina, která ve spolupráci se Sdružením automobilového průmyslu řeší, jak nastavit podmínky, aby Česko s nástupem nového oboru nezaspalo. Jednou z možností má být i například testování samořiditelných aut v reálném provozu - zatím se mluví o dálnici D2 z Brna na Bratislavu, nově také o D8 mezi Ústím nad Labem a Drážďany.

Podle prezidenta AutoSAP Bohdana Wojnara potřebuje obor regulace, které nebudou brzdit vývoj.

„Je před námi ještě hodně práce, abychom byli rychlejší a nezaostávali za Evropou a Spojenými státy,“ uvedl při nedávném setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

V automobilovém průmyslu se podle něj zvýšil počet vývojářů až o 60 procent, takže dnes je jich zhruba osm tisíc. Během léta má vzniknout akční plán, který stanoví, jaká opatření musí stát přijmout. „Nyní se nacházíme ve fázi, kdy jsou do detailů rozpracovány základní témata digitalizace, autonomní řízení a elektromobilita,“ dodal.

,

Elektromobil