Česko čeká od EU lepší známku

  • 5
Česká republika se letos na podzim dočká od Evropské komise lepšího hodnocení než loni. "Zaznamenali jsme pokrok jak ve snaze České republiky stát se tržní ekonomikou, tak ve schopnosti odolávat konkurenčním tlakům EU," říká šéf delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrián. Na základě těchto kritérií posuzuje Evropská unie každý rok hospodářskou situaci zemí usilujících o členství.

"Makroekonomická data se zlepšila, dokončili jsme například privatizaci bankovnictví a pokročili i v jiných reformách," uvedl šéf odboru EU na ministerstvu zahraničí Petr Ježek.

Loni skončilo Česko až ve třetí skupině za Polskem, Maďarskem a Estonskem, což vyvolalo v Praze vlnu nevole. Evropská komise napsala, že Polsko a Maďarsko jsou fungující tržní ekonomiky, zatímco česká ne.

O konečné podobě zprávy unie, která bude zveřejněna 13. listopadu, ještě nechtějí evropští ani čeští diplomaté hovořit. Podle Petra Ježka totiž ještě není hodnocení, zvlášť jeho ekonomické pasáže, napsáno. "Nicméně z našeho pohledu je ten obrázek lepší než loni a předpokládám, že to tak bude vnímat i Evropská komise," prohlásil Ježek.

Potupnému postavení na spodní příčce žebříčku by se letos mohli Češi vyhnout i díky jinému formálnímu uspořádání zprávy.

Podle Ježka komise zřejmě opustí striktní řazení jednotlivých kandidátů do skupin podle toho, jak plní ekonomická kritéria.

"V letošní zprávě žádné srovnání nebude," potvrdil i Cibrián v odpovědi na otázku, zda může česká ekonomika získat podobný posudek jako Maďarsko.

Šéf Delegace Evropské komise v Budapešti Michael Lake pro deník Magyar Hirlap uvedl, že komise označí Maďarsko za ekonomiku schopnou odolávat konkurenčním tlakům unie. To by oproti loňskému diplomatickému vyjádření, že tomu tak bude "v brzké době", znamenalo zlepšení.

Lepší ekonomický vývoj jižního souseda je realitou, říkají analytici. "Maďarská ekonomika, stojící v polovině 90. let před kolapsem, prošla razantní očistou,"
vysvětluje důvody nynějších úspěchů ekonom ČSOB Jozef Kovalovský. Maďaři rychle provedli privatizaci a výnosy z ní použili na splacení zahraničního dluhu.

Kromě toho, že teď roste Maďarsko rychleji, více pokročilo i při řešení strukturálních problémů. "Česko bude kritizováno za malý pokrok při restrukturalizaci hutnictví, neexistující penzijní reformu a za deficit veřejných financí. Všude tam je na tom Maďarsko lépe," říká ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

To potvrzuje i Cibrián. "V sociální oblasti nebylo v Česku minulý rok dosaženo velkého pokroku," uvedl. Nicméně čeká, že se tímto směrem budou ubírat priority vlády vzešlé z příštích voleb.

Evropská komise však může pochválit Čechy za dokončení privatizace bank, dobrý ekonomický růst, přiměřenou nezaměstnanost či příznivou inflaci, dodal šéf pražské delegace komise.

Kabinet Miloše Zemana již na jakékoli řešení horšících se státních financí rezignoval. Letos podle odhadu ministerstva financí stoupne deficit veřejných rozpočtů podle kritérií Evropské unie na 4,5 procenta výkonu ekonomiky. To je více než v Polsku i Maďarsku.