Česko chce být hi-tech zemí

Česká republika přestává být místem, kam proudí ze zahraničí zaměstnavatelé jen za lacinou pracovní silou. Do země naopak přicházejí první investoři, kteří pomohli nastartovat růst v Irsku, v USA či ve Skandinávii. Jde o firmy z oblasti služeb spojených s moderními technologiemi.

„Typickým příkladem těchto investic jsou výzkum a vývoj softwaru, zákaznická centra velkých podniků nebo telefonních společností,“ říká Martin Jahn, šéf vládní agentury CzechInvest, která láká investory nabídkou úlev při placení daně z příjmu. Jako první firmu z oboru služeb přivádí nyní CzechInvest do země nizozemskou společnost CMG Telecommunications, která dodává software mobilním operátorům ve více než šedesáti zemích světa.

„V Praze plánujeme vybudovat středisko pro vývoj softwaru, kde najdou práci asi dvě stovky vysokoškolsky vzdělaných lidí,“ sdělil Peter Boschman z firmy CMG.

Podobné firmy mají pak podle odhadů již během dvou let nabídnout práci několika tisícovkám převážně vysokoškolsky vzdělaných lidí. Navíc mají takové investice další výhodu: dlouhodobost.

Až se totiž po vstupu České republiky do Evropské unie začnou tuzemské platy blížit evropskému průměru, budou výrobní firmy přesouvat svou základnu do levnějších oblastí - dále na východ. Investoři z hi-tech oborů naproti tomu zůstanou.

Pro srovnání: Irsku se pomocí investic do moderních služeb podařilo nastartovat ekonomický růst, který trvá již téměř dvě desítky let. „Hlavně americké počítačové firmy využívaly nižší úrovně mezd v Irsku a vysoké úrovně tamních vysokoškoláků pro zřizování poboček a zákaznických center,“ říká Michael Stolpe z Institutu světové ekonomiky při univerzitě v německém Kielu. Hi-tech investoři však v Irsku zůstávají i poté, co se mzdy srovnaly s kontinentální Evropou. Výrobní firmy však tak stálé nejsou.

„Nevylučuji, že se za pár let přemístíme do bývalých sovětských republik,“ sdělil nedávno šéf tuzemské pobočky japonského koncernu Showa Hironume Chuman.

Kromě této společnosti mají brzy investice do země oznámit další dvě až tři firmy zaměřené na informační technologie. „Zamíří do dalších českých velkých měst, v nichž jsou vysoké školy technického směru, které pro tyto firmy dokážou vychovávat vhodné pracovníky. Dají práci asi tisícovce lidí,“ doplnil Jahn.

Zástupci investiční agentury neskrývají, že obdobné investice mají napomoci udržet v České republice kvalifikované zaměstnance. Jejich nedostatek pociťují všechny vyspělé ekonomiky a výhodnými pracovními nabídkami se snaží technologické experty přilákat ze zahraničí.

Počátkem října představilo takový program v tuzemsku právě Irsko. „V současné době pracuje v Irsku asi 700 Čechů a odhadujeme, že zhruba patnáct až dvacet procent z nich jsou pracovníci spojení s informačními technologiemi,“ říká Rowen Kelly z projektu Jobs Ireland při irské státní agentuře FAS. Kolik dalších českých odborníků zareagovalo na říjnovou náborovou kampaň, však zatím nedokázala upřesnit. „My chceme tyto kvalifikované lidi v zemi udržet, i proto se hodláme na podporu výzkumu a vývoje a oblast služeb zaměřit,“ doplnil Jahn.

CMG sice jako první zřejmě získá pro svůj projekt od vlády investiční pobídky, není však první společností, která se v republice rozhodla zřídit středisko svých zákaznických služeb nebo zde umístit vývojové pracovníky. Již v létě oznámila britská společnost Logica rozšíření svého týmu, který v Praze pracuje na projektu umožňujícím zrychlit komunikaci mezi mobilními telefony a například bankovními službami. Od února funguje v hlavním městě také konfigurační centrum počítačové společnosti Hewlett-Packard. To navrhuje a sestavuje počítačové systémy pro klienty z Evropy, Afriky a Blízkého východu. „Pracovali jsme třeba pro Kuvajtskou národní banku, velké ropné koncerny v Saúdské Arábii či centrálu Philipsu.

Největší zakázka měla hodnotu čtvrt miliardy dolarů a směřovala do státní správy jedné evropské země,“ sdělil manažer centra Vladimír Vágner.

Investorům se snaží vyjít vstříc i vysoké školy, které upravují studijní obory. „Museli jsme výrazně obměnit zaměření školy. Díky založení katedry elektrotechniky a informatiky máme odborníky pro novou továrnu firmy Philips v Hranicích. Nabízíme i vzdělané lidi pro softwarové firmy,“ říká třeba rektor Vysoké školy báňské Václav Roubíček.

CMG, která chce zahájit činnost ještě letos, však nemůže získat od státu pobídky podle nyní platných zákonů. Ty jsou nastaveny pro potřeby výrobních podniků - podmínkou je například vysoká investice do technologií. „V tomto případě ale nejvíce peněz firma vynaloží na rekvalifikace a nábor odborníků. Ani investovaná suma nebude příliš vysoká a bude se pohybovat v řádu jednotek milionů dolarů. To znamená, že CMG by na pobídky nedosáhla,“ sdělil Jahn. Proto vláda o pobídkách rozhodne samostatným usnesením k pilotnímu projektu.

„Později se zákon o pobídkách rozšíří i na strategické služby a výzkum i vý>voj,“ doplnil Jahn.