Pro Česko bude klíčové hlavně to, kolik peněz by mělo získat z takzvané kohezní politiky, tedy nástrojů na podporu chudších regionů unie.

Pro Česko bude klíčové hlavně to, kolik peněz by mělo získat z takzvané kohezní politiky, tedy nástrojů na podporu chudších regionů unie. | foto: František Vlček, MAFRA

Česko chce vetovat dlouhodobý rozpočet EU. Podle Nečase je neférový

  • 59
Česko je připraveno na nynějším summitu Evropské unie v Bruselu vetovat návrh unijního rozpočtu na období 2014-2020. Současný návrh je podle slov premiéra Petra Nečase neférový, a tudíž nepřijatelný.

Nečas to řekl v Bruselu na začínajícím summitu hlav států sedmadvacítky. Ten se má zabývat právě víceletým unijním rozpočtem, ze kterého má být v příštích sedmi letech utraceno přes jeden bilion eur.

"Přijíždím do Bruselu na jednání o víceletém finančním rámci se silným a jednomyslným mandátem vlády České republiky. Tento návrh je pro nás neakceptovatelný a jsme připraveni použít i veto," řekl ministerský předseda novinářům při příjezdu na vrcholnou schůzku.

Jednání summitu mělo původně začít v 15:00. Start zasedání, které se zřejmě protáhne dlouho do noci, byl však na poslední chvíli odložen o dvě a půl hodiny.

Důvodem je snaha dát lídrům více času na nejrůznější bilaterální schůzky, na nichž se před vlastním zasedáním ladí postoje. Ty se dosud v řadě otázek rozcházely, mimo jiné v pohledech na celkovou výši výdajů, s nimiž by Unie měla v letech 2014 až 2020 pracovat, i v tom, jakým způsobem mají být peníze rozděleny mezi jednotlivé unijní programy a státy.

Nechceme žádná privilegia

Nečas nebyl příliš konkrétní v tom, co vlastně od partnerů bude požadovat. "Nám jde o nižší a moderní evropský rozpočet, ale také o evropský rozpočet, který se bude chovat férově k České republice. My nechceme žádná privilegia. Nicméně tento návrh je pro nás neférový," podotkl premiér.

Pro Česko bylo klíčové hlavně to, kolik peněz by mělo získat z takzvané kohezní politiky, tedy nástrojů na podporu chudších regionů unie. Těmi jsou v ČR všechny s výjimkou Prahy. Na posledním summitu se hovořilo o tom, že by na Česko mohlo připadnout zhruba 19, 6 miliardy eur (téměř půl bilionu korun), přičemž Praha chtěla o něco více.

"Já nebudu specifikovat žádná čísla. Nám jde o férové zacházení. Férové zacházení je takové, které se staví ke všem zemím stejně a žádnou zemi nediskriminuje," doplnil Nečas, aniž by však konkrétně specifikoval, co Praha považuje za diskriminační.

"Víceletý finanční rámec musí být přijat jednomyslně, takže nezáleží na tom, jestli nesouhlasí ještě někdo. Nebude-li ten návrh férový vůči České republice, jsem povinen jako premiér hájit její zájmy a zájmy jejích občanů," poznamenal premiér.

Diplomaté očekávají náročná jednání, která by se z původně plánovaných dvou dnů mohla protáhnout do víkendu.

Unijní prezident Herman Van Rompuy v listopadu přišel s možností škrtů několika desítek miliard eur a přeskupení kapitol oproti návrhu předloženému Evropskou komisí. Celková výše sedmiletého rozpočtu by se po Van Rompuyových změnách pohybovala někde nad 970 miliardami eur. To ale některým zemím nestačilo a čeká se, že prezident EU na začátku summitu doporučí další úspory.

Svůj podíl na rozhodování o víceletém rozpočtovém rámci chce mít i Evropský parlament, jehož předseda Martin Schulz ze sociálně demokratické frakce požaduje od členských států bezmála sedmiprocentní navýšení příspěvků, jinak je připraven vyjednávání zablokovat.

,