Podle Petra Vinše z agentury Moody´s je změna důchodového systému klíčová.

Podle Petra Vinše z agentury Moody´s je změna důchodového systému klíčová. | foto: Michal Šula, MF DNES

Česko dluhy zvládá. Bez reforem mu však dojde dech

  • 15
Minimálně rok se Česko nemusí bát zdražení úroků, které platí ze státních dluhopisů. Myslí si to analytici přední světové ratingové agentury Moody’s, kteří oznámkovali Česko po investiční stránce známkou A a hodnocení označili jako stabilní.

Hodnocení ratingových agentur ukazuje, jak je země důvěryhodná pro investory a banky, které jí půjčují peníze. Dokonce ani to, že by se politici nedohodli na záchranném balíčku, rating Česka okamžitě neohrozí.

"Nikdo neříká, když dnes nebude schválen balíček, že nevznikne nějaký nový plán, jak úspor dosáhnout," domnívá se Petr Vinš, obchodní manažer Moody’s pro střední Evropu. Nejlepší hodnocení AAA mají v současnosti například Spojené státy.

Co je Moody’s

Jedna z největších světových ratingových agentur, hodnotí finanční výsledky a hospodaření států, firem či kondici cenných papírů. Na základě svého hodnocení určuje rizikovost investice, a tedy schopnost subjektu dostát svým závazkům. Agentura již od listopadu 2002 dává České republice rating A, který je tři stupně pod nejlepším označením AAA. To je vodítko například pro banky či penzijní fondy, které kupují Českem vydávané dluhopisy, že jsou dobře kryté a státu zatím nehrozí problémy s jejich splácením. Od ratingu se potom odvíjí cena, za niž jsou ochotni investoři dané zemi půjčit peníze. Moody’s zaměstnává zhruba tři tisíce lidí.

Moody’s ve svém jarním reportu zařadila Česko do skupiny středoevropských zemí, které jsou nejlépe schopny proplout krizí. Ve skupině je i Slovinsko, Slovensko a Polsko.

Ale pohled není tak úplně optimistický. Největší problém Česka jsou podle agentury její mandatorní výdaje – tedy ty dané státem – na důchody, dávky, zdravotnictví, na financování provozu státu. Na to jde 80 procent rozpočtu a číslo stále roste, navíc je tu státní dluh. Stát tak jako domácnost, která čtyři pětiny svého rozpočtu utrácí za potraviny, nájemné a energie a ještě dluží bance, nemá moc prostoru reagovat na případné zhoršení situace.

Česko se tak nevyhne reformě důchodového a zdravotního systému, u kterých rostou výdaje a nedostává se jim příjmů. "Je pravděpodobné, že si budou muset obyvatelé víc přispívat na své důchody i na své léčení než dosud,“ říká Vinš.

Pokud s tím politici nepohnou a zadluženost dál neúměrně poroste, může Moody’s změnit názor a Česko pak začne platit víc na úrocích. Jen letos to budou úroky podle odhadu ministra financí ve výši 65 miliard korun. Je to více než třetina toho, co nám chybí na příští rok v rozpočtu a na co si budeme muset půjčit.

Podobný názor má i jiná velká ratingová agentura Fitch – nedávno Česku pohrozila, že pokud k zásadním reformám nedojde, své hodnocení změní.

To, na co se agentura při známkování zemí dívá, je mimo jiné podíl státního dluhu na HDP.

Česko má výhodu, jeho dluh je poměrně malý, loni činil 30 procent HDP. Příští rok to bude téměř 40.

Takový nárůst podle Vinše není důvodem okamžitě měnit hodnocení Česka. Nevadilo by ani zvýšení dluhu o dalších 10 procentních bodů, což odpovídá 300 miliardám korun.

"Nicméně chceme vidět opatření, která sníží výši deficitu v příštím roce, a hluboké reformy. Aby se poté, co recese proběhne, hospodářství začalo obracet k lepšímu a dluh byl pod kontrolou a řádně splácený," říká za Moody’s.

Agentuře by se také líbilo, kdyby Česko zavedlo mechanismy, které by nařizovaly například vyrovnaný rozpočet, pokud zadlužení státu překročí určitou míru. To funguje třeba v Polsku, kde mají natvrdo nastaven 55% podíl zadlužení na rozpočtu.