Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Vývozcům se daří, mají úspěch v Rusku i v Číně

  • 14
Vývoz z Česka roste i po skončení devizových intervencí závratným tempem, podle odhadů se ve druhém čtvrtletí vyvezlo o desetinu víc než ve stejném období loni. A jak naznačuje index exportu, který sestavuje Asociace exportérů, ve třetím čtvrtletí by tempo růstu mohlo být ještě o něco vyšší.

„Ukazuje se, že exportéři jsou schopni najít nové trhy a zákazníky,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Je to podle ní díky oživení nejen v západní, ale i jižní Evropě. „Exportu se daří především díky silné poptávce po osobních automobilech v zemích EU,“ dodává analytik ČSOB Petr Dufek.

Česká ekonomika má větší potenciál. Brzdí jí ale nedostatek lidí

A co víc, tuzemským firmám se daří nyní lépe pronikat i na trhy, kde se jim v poslední době nevedlo moc dobře nebo kde dříve nebyly úspěšné vůbec. Například do Ruska se za prvních pět měsíců vyvezlo meziročně o 21 procent víc.

Rusko chce polotovary, Čína autodíly

Problém je, že do Ruska se - na rozdíl od dřívějška - nevyváží tolik konečných výrobků, ale spíše polotovary, jako například krmiva či hnojiva. Odráží to snahy Putinovy vlády o větší soběstačnost a přesun výroby do Ruska, což je proces, který zesílil po spuštění protiruských sankcí.

Potvrzuje to i Jan Tichý, šéf společnosti Saar Gummi Czech, která vyrábí těsnění pro automobilový průmysl. „Do Ruska vyvážíme namíchané gumárenské směsi, výrobky se z nich dělají až v tamním závodě,“ říká Tichý.

Vývoj zahraničního obchodu.

Obecně se do Ruska vyváží i víc dílů pro osobní automobily, které se tam kompletují. A také stroje a vybavení pro energetiku. „S koncem recese přichází i investiční vlna, kterou musí Rusko zčásti realizovat prostřednictvím dovozu,“ vysvětluje Dufek.

Rychle roste i vývoz do Číny, od ledna do května meziročně o 29 procent. „Vyvážejí se tam například autodíly či stavební materiál, což ukazuje, jak čínská ekonomika roste,“ říká Horská. Podíl Číny i Ruska na celkovém objemu vývozů je však stále nepatrný.

Navíc, obě země mohou pro vývoj českého exportu podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka znamenat riziko. Třeba Rusko nedávno prodloužilo embargo na dovoz řady výrobků až do konce roku 2018. Co se týče Číny, politici podle něj spíše otevírají dveře dovnitř, nikoliv ven.

Exportu může ublížit Trumpova politika

Rizikem do budoucna mohou být i ochranářské plány amerického prezidenta Donalda Trumpa. Česko by je sice nepocítilo přímo, protože vývoz do USA není v celkovém objemu tak významný, ale zprostředkovaně přes Německo, pro něž jsou Spojené státy klíčový obchodní partner. Podle Daňka by všechny exporty do USA podražily o pětinu.

Celkově by však růst exportu mohl být ještě výraznější, nebýt nedostatku pracovníků, shodují se exportéři. „Průmyslové regiony jsou už zcela vysáté, co se týče volných pracovníků. Tolik volných míst, jako je dnes, nebylo nikdy od vzniku Česka,“ říká Daněk.

Sankce nesankce, český vývoz do Ruska opět roste. Letos zatím o čtvrtinu

Firmy navíc narážejí na strop kapacit, mnohde už nemohou vyrábět víc. Třeba v červenokostelecké fabrice Saar Gummi od ledna spustí 10 z 12 linek v nepřetržitém provozu. Takový výkon už je na hraně, nečekaný výpadek by mohl způsobit obtíže. A zároveň za 20 milionů eur přistavuje novou halu, kde bude šest či sedm dalších linek.

Tichý ale čeká, že se trh bude postupně čistit. „Kdo nebude v roce 2020 dávat svým řadovým pracovníkům minimálně tisíc eur, tak je nebude mít. Nepřežije a opustí trh. Může to být bolestivé, ale z makroekonomického hlediska je to správný proces,“ říká Tichý.

Naopak předpokládané posilování koruny brzdou českého vývozu nebude. Většina exportérů si totiž ještě před koncem intervencí zajistila slabší, tedy pro ně výhodnější kurz. A to minimálně na letošek a z velké části i na příští rok.