Minimální spotřební daň na cigarety je v tuzemsku jednou z nejnižších v Evropské unii. | foto: František Vlček, MAFRA

Česko má třetí nejlevnější cigarety v EU. Nor dá za krabičku 300 korun

  • 431
Jen dvě země v Evropské unii mají levnější cigarety než Češi, a to Litva a Bulharsko. V Česku vyjde krabička v průměru na 75 korun. Naopak největším luxusem je kouření v Norsku. V tamních trafikách zaplatíte v přepočtu 298 korun. Za rozdíly může rozdílná výše minimální spotřební daně.

Dražší cigarety než v Česku mají například i kuřáci na Slovensku a v Estonsku, kde stojí tři eura, tedy 81 korun. Jen o korunu méně pak v Rumunsku. Česká cena je 75 korun. 

Důvodem je skutečnost, že minimální spotřební daň na cigarety je v tuzemsku jednou z nejnižších v Evropské unii. Žádná sousední země nemá nižší daň. V ČR byla loni daň 86,18 eura na tisíc cigaret. Nejblíže je tomu Slovensko s 91 eury. V Německu je dokonce 154,74 eura, ukázala rozsáhlá studie trhu s cigaretami v EU od společnosti KPMG za rok 2014.

Ceny cigaret v zemích EU. Zdroj KPMG

Česko je třetí nejlevnější zemí v EU, přestože cigarety v posledních letech nepřetržitě zdražují kvůli navyšování spotřební daně. Levnější krabičku koupíte jen v Bulharsku (65 korun) a v Litvě (66 korun).

Naopak punc luxusu mají cigarety v Norsku, kde krabička vyjde v přepočtu na 298 korun, ale také v Irsku a ve Velké Británii (přes 240 korun). Drahé jsou cigarety ve srovnání s Českem i ve Francii (182 korun), Německu (140 korun) a řadě dalších zemí západní Evropy.

Je však nutno dodat, že v těchto zemích jsou také vyšší mzdy - například v Norsku bylo loni průměrná mzda podle Eurostatu 3 850 eur, tedy přes sto tisíc korun. Průměrný Čech si tak ze své mzdy koupí 260 krabiček cigaret, ale Nor 349.

Velmi nízká spotřební daň udržuje Česko mezi zeměmi s nejnižší mírou prodeje nelegálních cigaret. Loni představovaly „černé cigarety“ 3,1 procenta celkové spotřeby. V tomto ohledu je na tom nejhůře Lotyško a Litva (podíl se blíží třetině), ale i Řecko, kde pětina spotřeby pochází z černého trhu.

Česko je na druhou stranu mezi zeměmi, kde se vyrábí nejvíce cigaret sice legální cestou, ale s primárním cílem pašování. Loni podíl na těchto cigaretách označovaných jako „illicit whites“ narostl o čtvrtinu. Ztráty ČR kvůli pašovaným cigaretám loni dosáhly podle KPMG 1,33 miliardy korun.

Zdroj: KPMG

Cigaretám vyráběným pro pašování se však daří v celé Evropské unii. Jejich množství loni vzrostlo o 8 procent na 21,2 miliardy kusů cigaret. Nejčastěji skloňované značky cigaret, které se vyvážejí přes omezení a často prodávají bez kolku jsou Fest, American Legend a Jin Ling. V Česku se na seznamu objevují i značky L&M a Marlboro, nejvíce pašovaných cigaret míří do Běloruska a třetích zemí.

Poptávka po nich roste především v Polsku, Itálii, Španělsku a Řecku. V České republice potřeba dovozů pašovaných cigaret neroste díky nízké spotřební dani a tím i ceně cigaret.

Celkově spotřeba všech nelegálních cigaret v EU (padělků, černého trhu a výrobků pro pašování) loni meziročně stagnovala. Kromě pobaltských zemí a Řecka se mezi státy s nejvyšším podílem nelegálních cigaret ocitá i Norsko, kde jsou ceny cigaret nejvyšší.