Ilustrace letu návratového modulu IXV, který vyvíjí Evropská vesmírná agentura.

Ilustrace letu návratového modulu IXV, který vyvíjí Evropská vesmírná agentura. | foto: ESA

Půl miliardy ročně. Stát výrazně přidá peníze na kosmický výzkum

  • 190
Ministerstvo dopravy zvýší o víc než čtvrtinu svůj roční příspěvek Evropské kosmické agentuře ESA. Stát tím chce udržet „těžce vydobyté postavení v oblasti kosmických aktivit“. Státní útraty do tohoto odvětví však už v minulosti kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad.

O zvýšení příspěvku bude jednat příští týden vláda. Materiál ministerstva dopravy počítá s tím, že by příspěvek do roku 2019 měl stoupnout ročně na 485 milionů. Dosud stát platí 375 milionů korun.

Podle materiálu je navýšení celkem o 200 milionů korun ze státního rozpočtu, skutečné navýšení je o 110 milionů korun. Zbývajících 90 milionů korun totiž dosud ministerstvo pokrývá ze zisku státního podniku Řízení letového provozu.

Podle materiálu do vlády se nestabilní výše příspěvků Česka následně projevuje na důvěryhodnosti země v kosmické oblasti. „Česká republika je členským státem s nejnižším příspěvkem, dokonce nižším než srovnatelně velké Řecko nebo Portugalsko, případně menší Lucembursko či ekonomicky slabší Rumunsko,“ uvádí materiál. 

Podle ministra dopravy Dana Ťoka se peníze na kosmický výzkum Česku vrátí tím, že z ESA budou placeny kosmické výzkumné projekty českých firem. Do kosmických aktivit jsou v Česku zapojeny firmy Honeywell, CGI, Explosia nebo Meopta. Podle materiálu Honeywell v Česku zaměstnává v kosmických aktivitách 70 lidí. 

Ministerstvo: Musíme držet vydobytou pozici

Ministerstvo tvrdí, že po kosmickém výzkumu je poptávka a vede k růstu ekonomiky. Pokud by Česko příspěvek nenavýšilo, hrozí podle materiálu „ztráta těžce vydobytého postavení ČR v oblasti kosmických aktivit, které je v regionu střední a východní Evropy ojedinělé.“

Evropské kosmická agentura (ESA) je mezinárodní vládní organizaci, která má zajišťovat a podporovat spolupráci mezi evropskými státy v oblasti kosmického výzkumu a technologií. 

Nejvyšší kontrolní úřad kritizoval v minulosti způsob, jakým stát utrácí za kosmické aktivity. Bez jakékoliv soutěže rozsekáním do menších zakázek platil například miliony korun kosmickému expertovi Ondřeji Rohlíkovi za to, že jezdil například za stát na různé akce spojené s kosmickými aktivitami. Smlouva s Rohlíkem letos v červnu skončila.