(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidí je sice málo, firmy jim ale platy nezvedají, ukazuje analýza

  • 972
Firmy v Česku neustále žehrají na nedostatek volných pracovníků. Kdo by si však myslel, že se nové lidi pokusí nalákat na výrazně vyšší výdělky, zmýlil by se. Nabízené nástupní mzdy se v profesích, které tuzemským podnikům chybějí nejvíc, zvedly za letošní první půlrok sotva o čtyři stovky.

Ukazuje to analýza, kterou sestavili analytici ČSOB na základě dat z ­úřadů práce. Žebříčkům nejhledanějších profesí dlouhodobě vévodí dělníci - ať už kvalifikovaní, či nekvalifikovaní. Podle inzerátů na úřadech práce lidí v nejžádanějších profesích chybí po Česku takřka 20 tisíc.

Jenže zaměstnavatelé uchazečům o tuto práci nenabídnou hrubou mzdu v průměru ani 16 tisíc korun. O něco vyšší peníze mohou dostat jen v regionech, kde mají nadnárodní firmy větší fabriky. Jako třeba v­ okresech Rokycany, Jindřichův Hradec nebo Opava. Naopak v Praze a okolí - možná i kvůli vyšší koncentraci zahraničních dělníků - nabízejí jedny z nejnižších mezd.

Nezaměstnaných je nejméně za 19 let, hlásí úřady. Česko vévodí celé EU

Obecně jsou však rozdíly mezi českými regiony poměrně malé. A čtyři tisícovky navíc, což je největší rozdíl mezi mzdami u­ dělnických profesí napříč zemí, zřejmě nikoho k přestěhování nepřimějí. „Nedostatek zaměstnanců je jednou z hlavních bariér dalšího růstu českého průmyslu a vůbec celé ekonomiky,“ říká hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Celkový počet volných míst vystoupal v­ červnu na 183 tisíc, což je nejvíc od začátku tisíciletí. Struktura profesí, které firmy nejvíc hledají, se však příliš nemění, jen se zvedají čísla. Vedle dělníků to jsou nástrojaři či kuchaři. A také řidiči, kterým firmy ve většině regionů s výjimkou Prahy nabízejí nejvyšší mzdy mezi nejhledanějšími profesemi.

„Firmy si stěžují, že nemají lidi, ale míč leží tak trochu na jejich straně hřiště. Nejsou příliš flexibilní, mnoho inzerátů patří mezi ‚ležáky‘, třetina míst zůstává už od začátku roku neobsazena,“ doplňuje Kupkův kolega Petr Dufek.

Počet volných pracovních míst podle něj dále poroste. A volná pracovní místa zůstanou i nadále volná. „Letošní rok bude ve znamení přetahování zaměstnanců, reálné mzdy, tedy po odečtení inflace, by letos měly růst o víc než tři procenta,“ odhaduje Dufek.

Řešení? Zaměstnanci ze zahraničí

Otázkou je, zda by k rychlejšímu růstu mezd mohl přispět i tlak ze strany německých odborářů, kteří aktuálně požadují vyrovnání platových podmínek v továrnách v okolních zemích s těmi německými.

Podle zástupců podnikatelů se dá nedostatek pracovníků řešit i jinými cestami. Na prvním místě volají po usnadnění příchodu kvalifikovaných zaměstnanců ze zahraničí. A­ to nejen z Ukrajiny či Vietnamu, ale i z dalších zemí. „Stále je celý proces velmi zdlouhavý a administrativně náročný. Ale i tak je to jen krátkodobé řešení nebo jen dočasná náplast,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Česká ekonomika má větší potenciál. Brzdí jí ale nedostatek lidí

„Není třeba mít obavu o to, že v době krize nám budou cizinci brát místa. Prostě se jim v určité době neprodlouží pracovní pobyt,“ dodává šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Dlouhý připomíná, že se dá využít i domácí rezervoár. „Stát by si měl dát za cíl zaktivizovat rezervy, tedy motivovat ke vstupu na trh práce početné skupiny obyvatel, které jsou neaktivní. Jedná se především o ženy na rodičovské nebo studenty,“ říká Dlouhý.

Dlouhodobé řešení však spočívá v reformě vzdělávacího systému. „Je třeba systémovější práce na základních a středních školách ve smyslu jiného vztahu k profesi, práci i odpovědnosti žáků a studentů,“ doplňuje Havlíček.