Přimlouvací dopis za výběr BAE pro dodávky pro českou armádu poslal loni v prosinci Zemanovi jeho britský protějšek Tony Blair.
"Považoval jsem to za zcela normální," řekl Zeman s tím, že i v zemích s čistou tržní ekonomikou každý politik lobuje za své firmy.
Česká vláda by měla podle představitelů britské zbrojovky rozhodnout o vítězi tendru v roce 2000.
"Pokud bude Česká republika déle váhat, začnou váhat i potenciální investoři, které chceme do země přivést," zdůraznil ředitel BAe Systems pro ČR Steve Mead.
Potvrdil, že BAe, která nabídla v září české armádě 36 letounů Gripen, je připravena použít 100 procent hodnoty kontraktu na průmyslovou spolupráci, tzv. offsety.
Celková částka offsetových transakcí by měla podle Sdružení dodavatelů investičních celků činit v případě plné hodnoty kompenzací asi 50 miliard korun, z nichž by přínos z účasti českých dodavatelských firem pro veřejné finance činil asi 6,2 miliardy Kč.
BAe Systems, který vznikl fúzí British Aerospace a Marconi Electronic Systems s ročním obratem zhruba 18 miliard USD, poskytl České republice dva offsety předem, a to výrobu brzd pro Gripeny v Jihlavanu a zpracování studie na vyhledání vhodného vozidla pro minomety Vojenským výzkumným ústavem ve Slavičíně.
V jednání jsou další dva projekty představující produkci munice a dělostřeleckých zapalovačů v Poličských strojírnách.
Spolu s BAE předložily ministru obrany Vladimíru Vetchému nabídky americké firmy Boeing s letouny F/A 18, která rovněž vyjádřila ochotu poskytnout ČR plný offset, a Lockheed Martin se stroji F-16, francouzský Dassault s letounem Mirage 2000 a německá Dasa s Eurofighterem.
![]() Eurofighter I |
![]() Eurofighter II |
![]() Gripen I |
![]() Gripen II |
![]() Mirage 2000 |
![]() |